| DariusRose17 a întrebat:

Bună! Acum două zile(vineri) am avut o extracție dentară, dinte normal, nu măsea de minte, dar cu infecție, după vreo 2-3 ore am fumat o țigară, abia acum am citit pe un site că trebuie să aștept maxim 24h de la intervenție, mă poate afecta cumva asta sau locul extracției?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fumul chiar face bine la carnea crudă (o conservă)

| Frank51 a răspuns:

Medicul stomatolog îți spune foarte clar după extracție, nu mănânci 2 ore, nu folosești apă de gură, nu fumezi, nu sugi partea respectivă. Dacă nu ți-a zis este retardat.

| DariusRose17 explică (pentru Frank51):

Nu mi-a zis să nu fumez, pentru că el nu știe că eu fumezwinking dar mi-a zis să nu mănânc 2 ore și să nu beau nimic

| Lauramee a răspuns:

Ca ai fumat, nu nu are de ce sa afecteze
dar ai infectie de ce?

| DariusRose17 explică (pentru Lauramee):

Cred că m-ai înțeles greșit happy dintele respectiv pe l-am scos a avut infecție

| Lauramee a răspuns (pentru DariusRose17):

Am inteles X