| natalia35 a întrebat:

Buna ...acum jumatate de an am avut infectie la masea si am crezut ca o sa-mi treaca cu antibiotic dar nu a fost asa infectia a ajuns pan in gat si a trebuit sa ma opereze tot cu operatia impreuna mia scos si 2 masele si de atunci totul bine nu am mai avut durerisau alte probleme insa de vreo doua zile mi sa umflat gingia acolo unde aveam maselele deci ce inseamna asta e grav de ce sa umflat si inafara de faptul ca tr sa merg la stomatolog ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| Ravenborn a răspuns:

Păi din moment ce nu știi ce este, mai bine te duci la stomatolog decât să iei antibiotice care ar putea să-ți facă mai rău.