| Maria_Inna_1996 a întrebat:

Buna dimineata! Am o nelamurile, duminica trecuta am facut infectie la o masea,am avut dureri insuportabile,urlam de durere,. Luni mi se umflase toata falca din coltul gurii pana la maxilor cu tot cu mandibula si gat,marti era si mai umflat,. Toti medicii au spuca ca, cu infectie nu se risca nimeni si plus de asta de la infectie anestezia nu isi face efectul. miercuri la recomandarea medicului am inceput tratamentul cu antibiotic gentamicina injectabila,am preferat injectabil deoarece am dureri groaznice de stomac de la antibiotic, cu tot cu protector, am preferat gentamicina decat augumentinul de 1000 deoarece nu e asa puternic si nu imi afecteaza stocamacul
. Joi incepuse sa mi se mai dezumfle dar tot aveam dureri groaznice, vineri cand m-am trezit falca mea era desumflata dar aparuse alta problema mi se umflase toata gingia de la dinti din fata pana la maseaua de minte era groaznic de umflata cam de 2 degete mai groase si erau basiti albe pe gingie. numai zic ca durerile groaznice nici nu ma puteam atinge si sa tot umflat pana a pocnit, m-am speriat cand am simtit ceva in gura m-am dus repede la baie si am scuipat aveam gura plina de puroi, cand am vazut mi s-a intors stomacul pe dos, era sa vars de 3 ori, pur si simplu curgea puroiul singur din gingie si eu scuipam incontinu, si a curs asa cred ca vreo jumatate de ora, apoi a inceput sa curga puroi cu sange dar nu incontinu, am stat toata noaptea la baie, ca am zis ca nu trebuie sa inghit infectia aia, dupa vreo 2 ore sa golit toata gingia, si durerile insuportabile sau oprit.mai e umflat doar osul maxilarului de la infectia care a fost acolo. Intrebarea mea ar fi, este bine ca a pocnit si a iesit toata infectia aia de acolo? Sau trebuie da ma duc la urgenta? Eu nu m-am atins cu nimic de ea, de durere nu suportam nici sa ma ating cu un deget falca, s-a umflat singura pana a pocnit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia antibioticele in continuare pentru a scapa complet si de retul infectiei!
E bine ca s-a scurs puroiul si n-a ajuns in organism, pentru a face si alte complicatii!

In caz de aparitie a unei infectii (fistule) dureroase cu puroi, metoda straveche este CLATIREA intensa si indelungata cu CEAI DE MUSETEL. Se clateste timp indelungat cu o gura mare de ceai, pana incepi sa simti intepaturi si devin puternice (3-5 minute), dupa care scuipi din gura. Repeti acest procedeu cu o cana mare de ceai, pana se epuizeaza complet. Dupa cca o ora incepi cu o noua cana clatitul.

La un moment fistula se va sparge subit si se dezumfla. Scuipi ceaiul impreuna cu puroiul care iese.
Clatesti in continuare cu cel putin un jumat de cana de ceai, astfel se va dezinfecta locul.

La intervale de 3-6 ore mai clatesti locul de cateva ori, mentinand in continuare dezinfectarea.

| ibaal a răspuns:

Este bine ca a curs de acolo, mai bine ca s-a revarsat afara decat sa se duca in sange si la mai rele dupa...
Insa tinand cont de gravitatea problemei, mergi totusi sa te vada un doctor.
Doar pentru a fi mai sigur.
Nu stii niciodata, cu sanatatea nu e de glumit.
Numai bine!

| MadalinG99 a răspuns:

Salut! Este bine, in primul rand acel antibiotic a ajutat la localizarea infectiei adica a strans toata infectia intr-un loc. Acum ea s-a drenat iar tu trebuie sa mergi din nou la medic si sa-i spui ce s-a intamplat. Vezi ce iti spune, sa iei in continuare antibiotic pentru a scapa definitiv de infectie. Bine ca s-a drenat, rapid radiografie, anestezie si extractie ca sa scapi de chin, o sa iti bage cam 2 anestezii ca sunt sigur ca de la atata infectie una nu va fi suficienta. Multa bafta!