| Heartless a întrebat:

Buna all, am pus aceasta intrebare acum cateva minute dar o pun din nou cu mai mult detaliibig grine c-am un an de zile am fost foarte stresata si suparata(plang mult)si beau foarte mult cola si pepsi si acum incerc sa ma opresc.De la un timp ma doare inima si de cateva zile simt la sanul stang mai sus putin de el ceva ca si cum ar fi ceca umflat si cand ma misc sau ma asez pe scaun sau imi misc umarul ma doare in locul acela. Obosesc foarte repede chiar daca nu fug sau fac exercitii etc si cand pun mana sa vad cum bate inima bate foarte tare si parca nu e la locul ei bate de parca ar vrea sa iasa, cand imi palpez sanul stang ma doare.La intrebarea de adineauri am vazut ca, cateva persoane mi-a dat raspunsuri ca s-ar putea sa fie un nod la san sau sa fie preinfart(nu stiu ce sunt alea si mi-ar fi de folos daca imi puteti spune)Bunicul meu suferea cu inima si a facut pe la varsta de 50 de ani c-am asa infarct, e posibil sa mostenesc? La cardiolog voi merge dupa revelion.Va rog sa-mi raspunde-ti, dau fundita.multumesc crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexkoopa a răspuns:

Ar trebui sa mergi acum. Preinfartul este, dupa cum spune numele primul aviz inaitea infartului. Si te sfatuiesc sa te lasi de cola si pepsi si orice bautura cu cafeina, pentru ca mareste tensiunea arteriala (pe langa hiperactivitate). Nu cred ca ar fi un nod la san, pentru ca nu ar avea nimic de aface cu inima sau oboseala. Un remediu imediat ce ar putea functiona ar fi apa cu zahar, zahar sau cea mai buna alegere: struguri. Eu mananc struguri inainte de antrenamenta ca sa evit febra musculara (inima e un muschi).
Chestia cu strugurii mi. a recomandat. o antrenorul meu de basketball. Mi.am intrebat medicul si si mi. a zis acelasi lucru.

6 răspunsuri:
| Anddrea a răspuns:

Ma nu cred ca poti sa faci un infract pentru ca esti tanara. Dar incearca sa ai un regim de viata sanatos fara sucuri acidulate si prajeli cat mai putine si sa nu mai fii sedentara. Apuca`te de sport usor usor sa nu obosesti prea rau. Pentru inima cel mai bun e sportul + plimbari in aer liber. Iar in legatura cu umflatura si eu am avut un mic nodul si mi-a zis doctorul ca nu e nimic grav, probabil m`am zgariat din greseala la epilat sau m`am lovit. Trece el. Ca sa fii mai linistita du`te la doctor dar eu nu cred ca e ceva grav. :*

| Lala20 a răspuns:

Eu am avut traheita, si ma durea in piept, pe mijloc in zona traheei. Dar in ultimele zile si pe mine ma durea tare parca inima sau nu stiu ce, in zona stanga cand ma miscam sau apasam. Dar nu se simtea vreo umflatura. Am fost si foarte obosita. Azi nu am simtit pana acum si sper ca mi-a trecut. Oricum, astept sa vad ce raspunsuri primesti! Sanatate.

| Heartless explică:

A si + mai simt cateodata ca si cum s-ar misca ceva prin sanul meu :-s

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problemele sunt cauzate de cola si pepsi si eu am patit asa si da e posibil sa mostenesti de la bunicul tau dar nu-ti fa probleme si nu mai bea cola si pepsi aceste sucuri sunt foarte nesanatoase dar de preferat mergi la un cardiolog si daca durerea de la san persista ar fi bine sa mergi la urgenta nu e de gluma cu asa ceva

| Antogirl a răspuns:

Draga heartless, poate sa fie mostenirea. Dar cel ma probabil ar trebui sa te duci la cardiolog.Sa nu mai bei coca cola si pepsi asa de mult. Poate sa nu mai bei deloc.Eu iti recomand sa nu incerci perea mult sa faci exercitii. Sper sa te vindeci repede! BAFTA!happy