| Madalina a întrebat:

Am 1, 60 m si 65 kg. Vreau sa slabesc. M-am ingrasat din cauza ca am fost bolnava, am avut chist ovarian si din cauza asta am luat in greutate 13 kg in 4 luni. A aparut celulita, vergeturile. Fac sport de vreo 2 luni dar nu mi-a dat niciun rezultat. Vreau sa tin si o dieta.Imi puteti spune cam ce dieta sa tin? sau trebuie neaparat sa merg iarasi la medic? Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cosmina16 a răspuns:

Ce varsta ai? daca nu ai implinit inca 18 ani nu e bine sa tii o dieta...
Cel mai bine ar fi sa renunti la dulciuri, prajeli, grasimi si sucuri carbogazoase
Bea cel putin 2l de apa pe zi
si eu am 1, 60 si 65 de kg, si am avut chiar si 80 kg, si am slabit prin aceasta metodatongue

de celulita am scapat 70% pentru ca ma masez zilnic cu un gel anticelulitic de la avon.
Parerea mea e ca nu gelul conteaza, ci acel masaj.
Aaaa si era sa uit... ultima masa sa o iei dupa 6 seara

uite daca vrei sa te mai ajut in ale slabitului da add la id-ul cosmina_thebest si te ajut:*

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Http://www.mypyramid.gov/ intri aici la "mypyramidplan" si iti calculeaza nevoile alimentare in functie de datele tale: varsta, inaltime, greutate, durata activitatii fizice. Cea mai buna dieta este cea pe termen bun, nu soliciti organismul, si nu pui inapoi cand incepi sa mananci normal.
P. S. de fapt, ceea ce iti ofera site-ul acesta este mai mult decat o dieta, este o "reteta pe viata".

| OanaG a răspuns:

Buna, in locul tau as merge la un nutritionist, un specialist.

Pe site, nu sunt specialisti in nutritie, slabire etc, nu prea sunt doctori, insa ce pot sa-ti spun e sa renunti la dulciuri, prajeli, bea 2 l apa cu lamaie pe zi, si fa 30 min spoort/zi[aerobic, bicicleta, etc]

Eu am 1. 60 si 53 de kg, aveam 54 lunea trecuta insa u o alimentatie sanatoasa, am dat 1 kg jos, bafta multa si tie si multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| cosmina16 a răspuns:

Ups.scuze am gresit. ULTIMA MASA sa fie la 6 seara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi cu mama ta la un medic nutritionist.
Exista in orice policlinica.Se cheama specialitatea "Diabet si boli de nutritie ".
Este absolut enorm sa ai 65 de kile la 15 ani.Mama ta trebuie sa invete sa te hraneasca, mergeti impreuna la doctor.
Chiar nu e de gluma.In ritmul asta, la 30 de ani o sa ai peste 100 de kg.( daca ajungi la 30 de ani ).