| Crisstinayy12 a întrebat:

Buna, am 11 ani si pe 14 iulie am alunecat ( mi-am dislocat rotula + fractura de rotula). M-a dus ambulanta si la spital mi-au facut un film si au zis ca e o luxatie doar, nu e fractura. Peste o saptamana am mers la alt spital, mi-au luat ghipsul si mi-au pus o orteza. Aveam si hemartroza (lichid) si mi l-a scos.Doctorul mi-a recomandat un rmn(nu imi puteam ridica piciorul in sus cand era intins pe pat si a zis ca e ceva ciudat). Am venit din nou la consult si un alt doctor inainte sa vada filmele si radiografiile a zis ca trebuie operatie. Doctorul acela a zis dupa ca nu se vede bine genunchiul in film si sa imi faca inca unul. Si acolo se vedea fractura osteocartilaginoasa.Nu ma doare cand doctorii apasa pe genunchi.
M-a programat pe 8 august pentru operatie.
Dupa aceea am mers la alt doctor la o clinica. Si el a zis ca daca nu ma operez, se va vindeca dar mai greu si posibil sa raman cu sechele. A zis ca el nu vrea sa ma opereze ca nu stie sa opereze asa ceva si sa merg din nou la acel doctor. Dupa aceea am mers in Cluj sa ma operez acolo, dar doctorul Dan Cosma a zis ca nu trebuie operatie, ci doar recuperare medicala 6 saptamani(gimnastica). Am inceput recuperarea ( e prima saptamana) Si acum pot sa imi ridic piciorul, pot sa il indoi(puteam si inainte dar na) si pot umbla dar greu, si schiopat fara o carja. Cand imi las greutatea in piciorul acela se inclina corpul meu intr-o parte. Femeia care imi face gimnastica a zis ca cand urc nu urc bine ca nu stiu cum imi fuge glezna si vrea sa imi faca ceva orteza. Doar azi s-a intamplat asta. Cand urc glezna e ciudata. Inainte cu 4 zile mergeam cam normal dar mai greu. Nu schiopatam, si dupa urmatoarea sedinta schiopatam. Acum nu stiu ce sa fac si sunt ingrijorata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Spre binele tău, pune intrebările astea unui medic care te și consultă