| Zamolxis227 a întrebat:

De Sf.Andrei am căzut prost cu piciorul și mi-am cam anihilat glezna, s-a umflat imediat și am zis că e cel mai probabil o entorsă, au trecut în jur de 2-3 zile timp în care glezna s-a învinețit și nu s-a dezumflat (am folosit gheață și fașe elastice). Până la urmă mama m-a pus să merg la spital, am făcut o rază și aparent am un os fisurat (pe diagnostic scrie "fractura parcelara? maleolă interna cu minim deplasare") domnul ortoped a spus că ori pun ghips ori îmi cumpăr o orteză, eu sincer nu știam ce reprezintă o orteză așa că am optat pentru gips.Domnul ortoped a mai spus și că într-o lună o să mi se vindece piciorul și că nu voi rămâne cu dezavantaje.
Am fost și pe 7 la control unde am pășit pe picior puțin deși nu am pus foarte multă greutate pe el(foloseam o cârjă), acolo domnul ortoped m-a trimis să îmi completez gipsul și a spus că va trebui să îl dau jos pe 30 iar până atunci să fac injecții cu fraxiparine, când l-am întrebat dacă nu pot să mai port gipsul 2 săptămâni și după să folosesc o gleznieră a spus că e bine și asta.
Întrebările mele sunt:
-Este vreo problemă dacă am făcut câțiva pași pe piciorul rănit?
-Ce fel de gleznieră/orteză ar trebui să folosesc? Îmi puteți recomandă una anume?
-Voi avea voie să pășesc înainte de 30?
-Pot schimba chiar de acum gipsul cu o orteză/gleznieră?
*Menționez că am 18 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu ai intrebat medicul? El este specialistul.

| Violleta2022 a răspuns:

Varsta nu are importanta, dar imobilizarea gheznei are, fiindca de ea depinde vindecarea fracturii si folosirea gleznei pe viata.
Pastreaza ghipsului ca este cea mai buna solutie, pentru oase fracturate, mai ales la picior.
O orteza este foarte scumpa si vei fii tentat sa o tot scoti des, ceea ce te supune la risc sa calci stramb si sa-l fracturezi mai tare. Glezniera nu este cea mai buna solutie in situatia ta, fiindca trebuie sa-ti imobilizeze toata laba piciorului, din cauza maleolei fracturate.
Da, este o mare problema daca faci pasi acum, fiindca osificarea fracturii are de suferit si este posibil sa constati peste 1 luna, ca s-a osificat starmb ori ca nu s-a prins si atunci va trebuii sa stai 2 luni cu gipsul.
La asemenea fracturi nu-i bine sa alegi solutii ieftine, de joaca sau plimbare, fiindca risti sa mergi schiop toata viata sau sa ai dureri insuportabile, daca nu se osifica corect.
La fracturi de maleola, mai ales cand folosesti orteza, este indicat sa o porti 6-8 saptamani.
Deoarece gipsul este mai rigid decat orteza, tinand piciorul in pozitia fixa, perioada este mai scurta, de doar 4 saptamani.
Alegerea iti apartine dar gandeste-te f bine ce alegi, fiindca nu vrei sa ramai schiop pe viata, sau cu dureri insuportabile sa nu poti merge, dansa sau alerga.
Sanatate maxima!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

-Este vreo problemă dacă am făcut câțiva pași pe piciorul rănit?
Nu.
La celelalte întrebări. să faci ceea ce îâi spune medicul.

| zilog a răspuns:

Mergi la spital de urgenta dacă sa invinețit
mergi la portopedie cu 200 lei la tine dai cadou acolo si gata se mai uita o data la tine
dar de preferat sa intrebi când să te duci când sunt mai liberi si sa nu stai atunci când sunt 20 de oameni inaintea ta ci sunt ore la care si ei freaca menta