| piticusexy5 a întrebat:

aseara la fotbal ma calcat pe glezna am fost la spital si am piciorul in ghips doctorul mi-a spus ca in 3 saptamani am da ghipsul jos sunt sanse sa mi se vindece mai repede? Sau sa mi se vindece mai greu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Eu zic ca ar fi bine sa asculti sfatul medicului.In primul rand chiar daca ai sta 3 saptamani cu gispsul si s-ar vindeca fractura, locul tot ar fi sensibil si tot ar trebui sa ai grija.
Mai repede nu cred ca se poate vindeca, dar ..nici mai greu. Incearca sa mananci alimente cu calciu si vitamina D care ajuta la fixarea calciului in oase ( lactate, fructe, legume, etc.)
O zi buna! Sanatate!

| Marrie18 a răspuns:

Buna! sanse sa se vindece mai inainte de 3 saptamani nu prea sunt.din pacate sad, dar dupa cele 3 saptamani daca se fixeaza bine osul nu o sa mai ai probleme, o sa ti se vindece, numai ca nu trebuie sa faci mult efort in perioada aceasta ca sa nu intampini dificultati dupa ce iti dai jos ghipsul