| CrazySunshine a întrebat:

Am 12 ani si 1.60 inaltime si doar 37 kg. Sunt foarte slaba si as vrea sa ma ingras. Sunt pretentiaosa la mancare si nu pot manca chiar orice dar daca mananc nu pot manca foarte mult. Imi plac foarte mult dulciurile si doar la alea nu sunt pretentioasa. P.S Nu sunt bolnava si nu am fost supusa la nici un fel de operatie. Ce sa fac sa ma ingras? Ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Practică un sport și alege o alimentație cât mai sănătoasă.
Pa, pa.

| CrissuCristina a răspuns:

Pai...daca nu esti pretentioasa la dulciuri ar trebui sa mananci cat mai multe, dar nu in exces, si respecta meselesi nu manca chestii satioase ca sa poti manca mai mult.

| ramona0506 a răspuns:

Respecta mesele principale ale zilei. Cauta pe net idei pentru micul dejun, si cate un pic din fiecare idee, iti creezi tu micul dejun de care ai fi multumita, si sa iti placahappy. Ai nevoie de calciu, mie una imi place foarte mult sa mananc sana cu musli care contin fructe uscate, imi place foarte mult! Incearca si nu ai nimic de pierdut. La pranz, acelasi lucru, mananci ce iti place, doar sa mananci, si nu te indopa cu mancare nesanatoasa, nu face bine. La cina mananci ce este de mancare in casa ta big grin Stiu ca e greu cu pretentiile astea, din propria experienta. In plus, mananca fructe! Ia mici gustari intre mese, chiar daca nu simti nevoia sa mananci. Acum, cum crezi tu, daca te simti plina si simti ca nu poti sa mai mananci nimic, nu manca. Nu trebuie sa te fortezi. La varsta ta, maxim 45 de KG sunt suficiente happy Ai grija de tine :*!

| BIOO a răspuns:

Daca doriti sa va ingrasati, dar fara sa va dezechilibrati metabolismul si dupa sa o dati in obezitate, fara sa aveti carente de vitamine sau minerale, calciu? Dati-mi mesaj pe lazarescu_constantin (id messenger) si va indrum ce program trebuie sa urmati! Sanatate!

| leeya a răspuns:

Nu esti deloc slaba. Eu am 1, 62 si 3 de kg si vreau sa slabesc pentru. ca par grasa

| miaupisicutza a răspuns:

Sincer am aceeasi problema ca si tine.Tot 12 ani am dar cred ca sunt mai slaba decat tine, vreo 34-35kg si inaltime 1.40/45 si nici eu nu stiu cum sa ma ingras.Sunt foarte pretentioasa la mancare, dar am inceput sa accept unele mancaruri care nu imi placeau si sa mananc tot ce mi se punea in fata, si am mai pus cateva kg pe mine dar tot slaba sunt.
Eu mai mult slabesc in timpul scolii din cauza stresului si a temelor si invatatul si nu prea ma mai ocup daca am mancat sau nu, dar in timpul verii am timp liber si mai mananc. Ma ajuta si familia desigurbig grin

| CrazySunshine explică (pentru miaupisicutza):

Exact asa sunt si eu doar in timpul vacantei mai pot pune caci, in timpul scolii e mult stres.

| Inthevampire a răspuns:

Hei nu rade de fata, se putea intampla oricui, chiar si tiex((