| ArinaMK a întrebat:

am 12 ani si am secretia vaginala dar nu si ciclu. i-am zis la mama dar ea nu mi-a zis ca e ceva normal si chestii de genu asta! ea a zis ca nu ma spal bine si ca de la aia dar si prietena mea are si nu eu zis la maicasa si eu stiu ca toate fetele au...bun.trebuie sa port protejslipuri? si daca da cum sa ii zic la mama ca am secretia, ca eu stiu ca trebuie sa port protejslipuri ca o sa zica ca eu de unde le stiu...
si inca ceva!
secretia alba e ca ciclul?
o data pe luna...
bla bla bla numi povestiti?
SI SFATUITI? ca dau funda la cei care ma ajuta!:h mrs

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Secretia alba apare cam cu 1-2 ani inaintea menstruatiei. Este prezenta in fiecare zi, uneori in cantitate mai amre, alteori in cantitate mai mica, in anumite perioade mai vascoasa, in altele mai fluida.
Nu e nevoie sa porti protej-slipuri. Important este sa te speli dimineata, seara si dupa fiecare scaun cu apa calda, sa-ti schimbi chilotul minim o data pe zi, sa schimbi pantalonul de pijama (daca dormi fara chilot) la 2-3 zile, sa speli chilotii la temperatura mare si sa ti-i calci cu fierul incins dupa fiecare spalare.

5 răspunsuri:
| Erika120192 a răspuns:

Hey,
Buna happy

Secretia aceea alba nu este ca ciclul iti vine in fiecare zibatting eyelashes

Dar de la 12 ani in sus o sa-ti vina si menstruatia ( ciclul )
Si eu am 13 ani si inca nu mi-a venit big grin

Sper ca ti-am fost de foloswinking

XoXo

| ArinaMK explică:

Stiu ca nu e ciclu am zis CA ciclul nu ciclul!

| aиdяaaa●• a răspuns:

Secretia vaginala este ceva normal la varsta ta, cum a zis si mama tawinkingNu e obligatoriu sa porti(doar daac vrei tu), dar e obligatoriu sa faci dus zilnichee hee! Secretia nu cred ca are legatura cu faptul ca nu te speli bine pentru ca este ceva comun la toate fetelebig grin.
Te duci la mama ta si ii spui:Uite eu am vorbit cu fetele despre acea secretie si mi-au zis ca pot purta protejslipwinkingNu e asa greu.Mama ta e femeie, o sa te inteleagawinking
Ciclul e rosuwinkingdeci nu e aialaughing

| Paywa a răspuns:

Deci secretia aceea e normala, daca vrei sa porti protejsilp-uri nu e nimic rau in asta.
Deci aceea secretie o ai zilnic si nu e ciclu fiindca ciclul e rosu si e doar o data pe luna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.am 11 ani.si eu am o secretie? sper sa fie normal... mi-e frica! am auzit ca nu este geva de speriat si ca la toate fetele le vine.si in plus mai am cateva luni si fac 12 ani...