| Katalinaaa a întrebat:

Buna, am 12 ani si sunt putin ingrijoarata, eu cu inca cativa prieteni am incercat metoda aia de lesinat sa vedem daca merge(o sa vb la persoana I) deci trebuie sa stau 15-20 secunde pe vine cu capul in jos si tinandu-ma cu mainile de piept in forma de x(sper ca intelegeti) si dupa cand te ridici sa iti tii respiratia in timp ce iti apasa cineva pe piept cam 8 secunde. Deci aparent a mers adica eu chiar am lesinat. Prima data m-a tinut un baiat pentru ca incepusem sa ametesc, sa nu mai aud, sa nu imi mai simt picioarele, am vazut negru si asta a fost, dupa cateva secunde(asa mi-au spus prietenii mei) m-am trezit, mi s-a parut cv "WOOOOW" ca lesinasem mda, deci cred ca stiti ce urmeaza, am mai incercat inca o data, inca o data etc pana ajunsesem sa numesc asta "joaca" si o data chiar lesinasem cand nu m-a prins nimeni si am cazut cu capul de podea, prietenii imi trageau palme ca sa ma trezesc, dupa iar am incercat si tot asa pana ne plictisisem toti de "joaca asta". Deci v-am spus, pe moment chiar mi se parea "wooow" si o joaca. Si am uitat sa va zic ca am lipsa de calciu. E ceva grav daca am lesinat de mai multe ori intr-o zi? Chiar nu glumesc, nu avea ce sa fie altceva in afara de lesinat daca eu am "adormit" efectiv si nu mai simteam ca sunt in corpul meu, nu stiu cum sa va explic senzatia daca nu ati lesinat niciodata. Daca nu ma credeti incercati insa nu prea va sfatuiesc daca se poate intampla ceva grav in afara de lovitura pe care puteti sa o aveti daca nu va prinde nimeni. Rog seriozitate, mi-e frica sa dorm...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lesinul este ceva involuntar, desi nu poti sa iti provoci asa ceva in mod constient. voluntar

| aXy99 a răspuns:

Nu vei pati nimic, stai linistita, dar pe viitor sa nu mai faci asa ceva.

| Donsavas a răspuns:

Lipsa de calciu este cauza. Nu te îngrijora, nu mori din asa ceva.

| Anonim556ann a răspuns:

Asta faceau si băieții de la scoala mea anul asta, si in perioada in care au descoperit chestia asta, la fel ca tine, o faceau de cateva ori pe zi (3-4 ori pe zi) si nu au patit nimic... acum nu iti garantez ca si la tine o sa fie la fel, din moment ce ai zis ca ai probleme cu calciul. eu ti as sugera sa vorbesti cu ai tai ca stiu cel mai bine ce e de facut