| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva luni am avut o cadere de calciu si aproape am lesinat. Ma simteam rau, slabit, aveam tensiunea si temperatura scazute, am fost la urgente si nu stiu cum mi-am revenit. Mi s-au prescris niste medicamente pe baza de calciu si alte minuni. Dupa 2 sapamani de atunci, mi se intampla deseori sa am o stare ciudata. Prin aceasta stare ciudata vreau sa spun ca mi se face din senin rau. Rau insemanand ca simt ca nu mai respir cum trebuie si imi vine sa trag cat mai mult aer in piept, ametesc, mereu incerc sa ma calmez si imi revin. De fiecare data cand apare aceasta stare "ciudata" este atunci cand nu am rabdare si ma grabesc (cel putin asa am observat eu) si cand sunt intr-o zona inchisa. De exemplu cand sunt pe scaun la frizer ori cand sunt in autobus ori la ultima ora la scoala. Cand ies afara la aer parca imi revin instantaneu. Aveti idee de ce? O fi doar in capul meu sau o fi un fel de hiperventilatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inceput de anxietate, o frica atunci cand trebuie grabesti sau esti in unele imprejurari.Aceata anxietate face ca sa ai sentimentul ca nu ai aer, probabil si mici dureri in piept, tumai tare te sperii atunci si sangele sta, in astfel de cazuri.Toata lumea stie ca atunci cand ti-e frica, tensiunea scade iar bataile inimii se accelereaza si ti se face acest rau.

| PitiniaStefania a răspuns:

Nu stiu ce sa spun dar si mie mi se intampla des acelasi lucru