| Lariiiiiiii a întrebat:

Hei TPUAm o carie la o masea de lapte sus in dreapta si trebuie sa merg la medicul stomatolog.Caria e destul de mare si imi este foarte frică. Credeţi ca o sa imi scoata maseaua de lapte sau o sa mi-o plombeze? MOR DE FRICĂ.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Daca e de lapte oricum cade, dar tu cati ani ai? Nu cred ca e nevoie sa tratezi dintii de lapte lol

| Lola05 a răspuns (pentru RobertMoon):

Ba da, e nevoie, pentru că o carie avanesează destul de repede netratată și provoacă durere și pe deasupra o măsea cariată o poate "molipsi" pe cea sănătoasă de lângă, prin contact direct cu microbii de pe măseaua bolnavă.
Oricum, da, e un mare avantaj să știi că urmează să cadă și că vei avea o măsea nouă acolo big grin

| Lola05 a răspuns:

În mod normal ar trebui să-ți pună o plombiță. Totuși dacă e cariată foarte tare și te doare rău, e posibil să o scoată, dar nu îți fă griji dacă e măsea de lapte, pentru că în curând îți va crește alta nouă, sănătoasă.
Dacă ți-o scoate stai liniștită, pentru că îți va face anestezie locală și măselele de lapte au rădăcini superficiale, care ies ușor din carne, fără dureri mari sau complicații. Eu mi le-am scos singură pe toate, când le-a venit timpul să cadă laughing
Știu că dentiștii nu sunt tocmai cei mai iubiți oameni de pe planetă, dar vizitându-i regulat ne putem feri cel mai bine de problemele dentare. Și chiar nu e atât de rău, pentru că tehnica medicală a avansat și acum se pot face lucrări mult mai performante cu mult mai puțină durere decât acum 10-15-20 de ani. Când eram eu micuță nu prea se făcea anestezie la orice lucrare, suportam durerea și gata...

| LarissssaMagdiiiiiiiiiiii a răspuns:

Stai linistita, o sa ti-o plombeze. Daca maseaua nu se misca nu ti-o a scoate. Nu doare de loc chiar te va gadila dar nici o senzatie placuta nu simti. De durere in nici-un caz e o stare... Ok...
Dar draga mea NU o sa te doara de loc!
Curaj!

| alyely a răspuns:

Daca e de lapte trebuie sa ti-o scoata...am trecut si eu prin asta, dar nu doare asa de rau.Cand iti face injectia simti o intepatura si apoi nu mai simti absolut nimic.Succes!happywinking

| LovelyDely02 a răspuns:

Pai...Imi pare rau de tine. Daca se clatina, s-ar putea sa ti-o scoata iar daca nu, sa-ti puna plomba.