| Aka0js9j0s a întrebat:

Am 14 ani, acum cred. Doua zile am observat că am un fel de "pietricica" in san fix langa sfarc, am cautat pe net și cred că am un nodul. Acum ceva timp mi-a venit menstruația (încă o am) și m-a durut rău de tot spatele! Nu știu dacă contează dar e prima data cand m-a durut atat de tare. Mă rog, e posibil să fie cancer? Trebuie sa merg neapărat la doctor, sau poate pleca singur? Îmi este puțin frică. Știti cumva cum deosebesc un nodul canceros de unul normal? Am auzit ca cel canceros formează o "gaura", al meu e o umflatura, nu se vede dar se simte la atingere, nici nu doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Orice nodul, fie el mic, fie mare, la sin, necesita atentie. Cancerul de sin se descoperă cel mai rapid asa, prin palpare, si de regula apare ca un nodul la inceput. Partea ceea mai faină e ca daca e descoperit la faza asta, exista tratament. Si partea cea mai faină e ca la vîrsta ta mai greu poate fi vorba de cancer. Frecventa mare a aparitiei lui e undeva la peste 35 de ani.
Deci eu zic sa nu te temi. Dar nici nu strica sa mergi pentru o consultație la medic, asa vei fi sigura ca nu e nimic.

2 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

E posibil sa fie un inceput de ginecomastie. Mergi la endocrinolog sa-ti dea tratament, sa nu ti creasca sani

| Dana2103 a răspuns:

Ma scuzi, credeam ca esti baiat. E normal ce ti se intampla