| ihacoswhy a întrebat:

De cateva zile am observat ca am un fel de nodul mare in sani. Adica, nu stiu daca e un nodul, dar e ca o umflatura, ceva tare in interior si nu e mic, adica se simte foarte mare. Si se indreapta spre axila. Cred ca am de mult asta doar ca recent am citit despre asta. Ar putea fi cancer de san? Mentionez ca ma dau cu antiperspirant spray si il cam inhalez cateodata. E rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine este sa te vada un medic, sa te consulte ce varsta ai?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă bănuieşti că ai probleme cu sânii, poţi merge la un control al sânilor la medicul ginecolog sau la medicul specialist senolog - vezi linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......-cumi_9315

Poţi să-ţi faci şi o "auto-examinare" a sânilor - vezi detalii la linkul :
http://www.seximus.ro/articole/autoexaminare_sani.php

Dacă medicul va considera necesar, îţi va recomanda o ecografie mamară/mamografie...
Evident, întâi mergi la medicul de familie pentru Trimitere.

Toate cele bune!

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Nimeni de pe TPU nu iti poate spune cu siguranta daca este vorba intr-adevar despre o forma de cancer. Daca este vorba despre asa ceva doar un medic specialist iti poate spune cu exactitate. Ar trebui sa mergi si sa iti faci initial o ecografie mamara pentru a vedea cu exactitate despre ce este vorba.

| Veva a răspuns:

Buna.Este posibil sa ai nivelul ridicat al aldosteronului (un hormon secretat de glanda suprarenala); acest fenomen este normal dupa ovulatie; acest hormon provoaca retentie de lichide, crestere in greutate, umflarea sanilor(nodul acela despre care spui ) si cefalee (dureri de cap) la unele femei, dar nu la toate.In perioada care urmeaza e posibil sa-ti vina menstruatia happy Dar daca ai dubii mai bine mergi la un doctor, el iti poate da diagnosticul