| emilia_7532 a întrebat:

.am 14 ani, mi-a venit menstruatia acum cateva luni...luna asta nu mi-a venit.si ma doare partea de jos.NU AM FACUT DRAGOSTE NICIODATA...si pot sa va intreb ce se intampla?:Scrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Sa inteleg ca pana acum doar de cateva ori nu ti-a venit menstra. Nu e nimic, bucura-te de aceste clipe, mai tarziu vei tanji dupa ele. nu ai de ce sa iti faci griji. Iti sun din proprie experienta, cand mi-a venit prima data, urmatoarel 3 luni pauza. Si uite ca nu am patit nimic. Cu timpul s-a reglat. Nu iti face griji.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Situaţia ta este NORMALĂ, nu ai de ce să te nelinişteşti!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Probabil sunt simptome premenstruale. Stai linistita, nu e nimic grav.

| FadetoBlack a răspuns:

Bun.
Dacă doar de câteva luni ţi-a venit, nu trebuie să te stresezi deoarece e normal să ai dereglări. Până ţi se regulează va dura cam 2 ani, însă la unele persoane acesta nu se regulează niciodată.
Durerea aceea o ai din cauza ca trebuie să-ţi vina menstruaţia. Aşa am eu de fiecare dată înainte să îmi vină. Aşa că pregăteşte-te.

| Forev3rAlone a răspuns:

Esti inca tanara.Este normal ca pana la o varsta anume sa nu iti vina regulat.Nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Numai daca ajungi la o pauza de 3 luni, ar trebui sa te duci la un doctor.
Stai calma. happy

| july00 a răspuns:

Dereglari hormonale, nu iti face griji happy

| DarkTheory a răspuns:

Fi calma, totul e din cauza menstruatiei!

| ThisGirlHere a răspuns:

E normal. Esti la inceput. Menstruatia inca nu e regulata. Stai calma. Nu esti prima si nici ultima care trece prin asa ceva. Daca nu iti va veni nici in urmatoarele zile, ar fi bine sa vorbesti cu mama ta si sa mergeti la doctor. Succes! happy

| Anaaaaaaaa a răspuns:

Poate te-ai racit jos dupa ce iti vine menstruatia nu prea ii asa bine sa stai pe pamant sau pe beton si de asta poate te si doare nu stiu ce sa-ti zic

| DomnişorulDorel a răspuns:

Momentan trebuie sa mai astepti putin pana ce corpul tau se obisnuieste cu noua schimbare. Se intampla foarte des ca menstruatia sa intarzie o buna perioada de timp. Ai face bine totusi sa consulti un medic.

| RamonaS a răspuns:

Uite daca spui ca ti-a venit menstruatia doar de cateva luni e normal sa ai aceste dereglari, acestea vor continua pana se stabileste o anumita perioada (de obicei 28 de zile ). Poate sa-ti intarzie chiar si la 1 an dupa prima menstruatie deci nu trebuie sa te alarmezi ca n-ai de ce.Si in legatura cu durerile pot spune ca sunt aproape normale, majoritatea fetelor le au dupa ce le vin menstruatia dar stai linistita ca nu vor persista big grin