| anamaria2g8 a întrebat:

Voiam sa intreb daca luna trecuta pe 22 mi-a venit menstruatia iar aseara am facut dragoste neprotejat care ar fi sansele ca eu sa fi ramas gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acest lucru ar fi trebuit sa intrebi de prima data/din primul moment. Raspunsul primit de la numitul @Emilian65 este 100% gresit/incorect. In cazul in care ciclul tau menstrual are o lungime in jur de 27-30 de zile de fiecare data, inseamna ca sexul a fost intretinut in cea mai FERTILA perioada a acestui ciclu menstrual. Fiindca fata de data de 22 Mai ziua de incepere a acestui ciclu menstrual au trecut 12-13 zile pana in data de 2-3 Iunie, reiese ca sexul a fost intretinut cel mai probabil in preajma ovulatiei sau foarte apropiat de aceasta zi astfel ca posibilitatea de a se forma o sarcina este evidenta iar probabilitatea de a se forma sarcina este situata intre 70-90%. In acest caz este indicat sa fie folosita pastila contraceptiva/de a 2-a zi pentru a se evita aparitia unei foarte posibile sarcini nedorite. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Șansele de a rămâne gravidă sunt minime.

| anamaria2g8 explică (pentru Emilian65):

Mulțumesc! Pentru orice eventualitate o sa iau pastila de a doua zi... poate nu o sa fie nimic rau