| nobixx a întrebat:

Buna am 14 ani pe 1 martie fac 15 am 1.77 inaltime greutate 65kgfac de un an exercitii fizice ex:ciclismflotari abdomene...as vrea sa imi recomandati niste exercitii fizice pentru piept si brat.si inca ceva e bine sa ma apuc de sala la 14 ani deoarece am citit ca daca faci exercitii ce pun presiune pe coloana nu mai crestiwinking astept raspunsurile voastre p.s:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai si te apuci de sala, si nu faci exercitii ce pun presiune pe coloana, ce mare chestie.

Piept :
- impins cu haltera ( plan orizontal si inclinat )
- fluturari cu gantere
- pullover la cablu

brate :

biceps :
- flexii cu bara dreapta
- flexii cu gantere
- flexii la banca scott
- flexii concentrate
- flexii la cabluri

triceps :
- impins cu priza ingusta
- flotari la paralele
- extensii la cabluri
- extensii cu bara Z
- extensii cu gantere

umeri :

- impnis pentru umeri la presa militara
- fluturari laterale
- fluturari laterale din aplecat
- ramat vertical
- diverse aparate

Si daca vrei muschi, sa mananci ce trebuie, e foarte important sa ai multe proteine ( carne, branza, oua )