| anonim_4396 a întrebat:

coolM-am apucat cu 2 prieteni de "sala", unul dintre ei are niste tevi in curte si le folosim pe post de haltere/gantere!laughingVrem sa facem 3 zile pe saptamana,intens cu fiare (luni, miercuri si vineri)! Am auzit ca anumite exercitii precum abdomenele si trasul de fiare in general poate dauna cresterii in inaltime deoarece solicita mult coloana!straight faceEu am 15 ani, 55kg si 1.77 inaltime, tata are cam 1.85... exista riscul sa raman asa,ce ar trebui sa fac si ce sa nu fac ca sa cresc normal,daca se poate chiar si in plus,am si lipsa de calciu,recomandati-mi un supliment sau ceva pe langa, daca stiti!happyMultumesc...astept raspunsuri "profesionale"!laughing

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, niciun exercitiu nu iti opreste cresterea fie daca iti pune sau nu presiune asupra zonei lombare. Stii ce opreste cresterea? Nutritia slaba si proasta!
In al doilea rand, in legatura cu "sala" voastra. E cam periculos sa-ti faci tu haltere, gantere si alte aparate. Nu va mai intreb alte detalii(poate unde locuiti voi nu este vreo sala, etc). Oricum, e periculos omule cu fiarele "confectionate". Cunosc un tip;)) care si-a facut propria presa pentru picioare din fier. Arata destul de bine. Isi facuse si discuri de 20kg si pusese ceva masa musculara la cvadricepsi, dar stii ce a patit intr-o zi? Tipul a devenit puternic la presa si impingea 200kg fara probleme, adica facea repetari bune si deodata a cedat presa lui si si-a rupt un picior.A avut noroc! Oricum, aveti grija cum faceti acolo repetarile ca s-ar putea sa ramaneti fara membre. E doar un sfat, deci faci ce vrei tu.
In legatura cu lipsa de calciu, bei cumva cafea? Incearca sa mananci mai multe lactate si daca ai ceva bani cumpara asta ca te va ajuta sau du-te la farmacie si cere un supliment care sa aiba o concentratie mai mara de calciu.
http://www.fittshop.ro/......esium.html

| CannabisFan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu beau cafea...dar de un an obisnuiesc sa beau coca-cola/pepsi, cel putin o sticla de 2.5L pe saptamana... uneori beau si 3 sticle in 3 zile cand am bani!straight face Cred ca sunt dependent sau ceva de genu', imi da energie si ma simt bine pe moment cand beau, incerc sa ma las oricum, asta este motivul lipsei de calciu cu siguranta, am probleme si cu incheieturile!happy

| anonim_4396 explică (pentru CannabisFan):

Lasa Cola/pepsi. Au cafeina si daca nu faci pauza de la ele incepi sa devi tolerant la cafeina. Ia pauza 1 luna de la ele, fara sa bei deloc. Nici macar un pahar. Apoi poti sa bei un pahar inainte de antrenament. Daca vrei poti sa amesteci un pahar de coca cola cu 1 lingura de cafea instant si sa bei. Daca faci asta practic iti creezi propriul supliment pre-antrenament care sa-ti dea energie. Nu uita daca bei coca cola fa pauza de la ea ca altfel devi tolerant si vei simti nevoia sa maresti din ce in ce mai mult cantitatea. Incearca asa bei 2 luni 1 pahar de coca cola + un plic/o linga cafea instant Nescafe sau orice alta cafea dar sa scrie pe ea cafea instant iar apoi dupa ce au trecut 2 luni iei pauza 1 luna in care nu bei deloc coca cola. Indicat ar fi ca acum sa faci pauza de al coca cola pentru ca sigur ai inceput sa tolerezi cafeina. Plus ca exista riscul sa-ti arzi sistemul nervos daca tu mai bei asa multa cafeina. Cauta pe net ce sa intampla cand consumi in exces de cafeina. Bafta

4 răspunsuri:
| aLeXaNdru145 a răspuns:

Daca ai si o alimentatie buna nu vei avea probleme cu cresterea big grin

Răspuns utilizator avertizat