| CrystalAngel a întrebat:

Buna!
Am 14 ani si 50-53kg (am zile in care ma ingras, altele cand slabesc). Bunicul meu imi tot da dulciuri, in speta lunea si joia primesc o ciocolata(de 100g) si niste bomboane care au forma unei banane, facute din spuma de banane si invelite in ciocolata(cantaresc 300g). Categoric nu le mananc pe toate odata, dar ciocolata o rapun in 2 ore, iar pe parcursul zilei mai mananc vreo cateva banane din alea.(restul le mananca mama, deci nu se pun la socoteala). cam atat mananc eu dulce pe saptamana. + ocazional inca ceva dar cantitati foarte mici. Eu cred ca mananc exagerat de multe dulciuri asa ca de vineri nu am mai mancat absolut nimic dulce. Vreau sa stiu daca sunt in pericol sa dau in diabet, si daca acum ca ma abtin de la tot ce e dulce mai imi scade glicemia.De acum sunt hotarata sa fiu mult mai responsabila, asa ca as vrea sa stiu, zilnic cam cat dulce as putea sa consum fara probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Trebuie să mânânci dulce, normal. Trebuie să mâncăm chiar şi hamburgeri, dar în cantitate MICĂ.
Dacă tot vrei ciocolată, zi-i la bunicu' să-ţi cumpere din aia amăruire să e mai sănătoasă. Şi totuşi nici din aia să nu mânânci toată ziua (categoric nu o tablă la 2 ore!).
Bomboanele lasă-le dracu'; pe lângă faptul că sunt nişte bombe de zahăr, strică dinţii, şi dacă tu toată copilăria mânânci aşa, clar că dai în diabet în final. So, slow down.
E bine să mânânci uneori dulce, pentru că organismul are nevoie şi de glucide, dar nu zilnic şi nu atât de mult.

5 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu zic ca nu consumi multe dulciuri... oricum ar fi bine sa incerci sa le inlocuiesti pe cat mai mult posibil cu fructele.

| Parmalat a răspuns:

Hai mai da-le in *** ca nu sunt chiar asa rele, esti copil, ciocolata e facuta pentru copii.
Totusi, doua ciocolate pe saptamana iti ajung. Bomboanele evita-le, alea se mananca de obicei la ocazii nu in fiecare saptamana.
Diabetul nu are absolut nicio legatura cu dulciurile, sunt cu totul si cu totul alte procese care stau la baza dezvoltarii acestei maladii. Daca vrei sa eviti diabetul - evita laptele de vaca de exemplu.
Eu iti spun ca iti ajung 2 ciocolate ca sa nu te ingrasi peste masura, alea cu diabetul sunt povesti.
Invatati sa va informati copii, aveti net - e tot ce va trebuie. Majoritatea ideilor babesti care se transmit din generatie in generatie sunt prostii, stiinta si ultimele descoperiri contrazic flagrant aceste teorii.

| Ady00pk a răspuns:

Inlocuieste zaharul pe care il luai din dulciuri cu cel din fructe! Renunta complet la dulciuri! NU te abtine de la mancare! Evita prajelile! Bafta!happy

| alexeanca a răspuns:

Eu mananc multe fructe desi nu am probleme cu greutatea, dar imi plac mai mult fructele decat dulciurile.Am 170 inaltime si 50 kg.Sunt slabuta dar fac sport de la 5 ani(inot si gimnastica) si am un corp frumos.Incearca sa eviti ciocolata, mie cand mi-e pofta de ceva dulce gen cicolata imi fac cacao cu lapte sau ceva de genul.Incearca de asemenea iaurturile(buni face iaurtul in casa in care pune si fructe si iese o minune). Sunt mult mai sanatoase decat toate chimicalele astea de pe piata.

| acadelecolorate a răspuns:

Cartofi cu zahar sunt foarte buni