| Ishq333 a întrebat:

Aveti idee cam cata glucoza pot manca pe zi? Mananc pentru ca imi place, nu pentru ca alte dulciuri nu as avea voie. Daca ar fi dupa mine as manca un pachet(100g) in cateva ore. Ma abtin cu greu sa nu mai mananc de frica sa nu dau in diabet ( de ingrasat nu ma intereseaza) dar parca imi sta gandul numai la ea.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| giony54 a răspuns:

Daca exagerezi dereglezi organismul si dai in boala.Gasesti pe net materiale despre rolul glucozei in organism si de cat este nevoie.

2 răspunsuri:
| Clujean25 a răspuns:

Depinde și de restul dietei tale zilnice. Totuși încearcă nu exagerezi.

| Ishq333 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. AM gasit raspunsul si il postez aici, poate mai are cineva nevoie de el:
"In mod normal, nivelul de glucoza in sange este de 100 miligrame pe decilitru. Adica un gram de zahar la un litru de sange, ceea ce inseamna aproximativ 5 grame in tot sistemul circular"