| eko a întrebat:

Am 14 ani si am si eu o problemahappy. Am niste cosuri pe spate de mult de 1 an si ceva si nu stiu cum sa scap de ele, ma gandesc, daca ma duc la strand la mare undeva o sa arat urat pentru ca eu am corpul frumos format.Niste creme orice putei sa-mi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la dermatolog sau pune direct pe ele tinctură de propolis.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este acneea juvenila care apare la 14-15 ani si apare din cauza unui agent patogen care se numeste stafilococ.Este rezultatul unei dezintoxicatii insuficiente.Grasimile insuficient oxidate sunt cele care infunda glandele sebacee, provocand cosuri.Trebuiesc eliminate grasimile din alimentatie.Se poate manca arpacas fiert(daca ai de unde sa mananci coliva, e foarte buna!)si se pun cataplasme cu arpacas fiert, argila, aplicatii externe cu napi fierti si raciti si frunze de praz, sau frunze proaspete strivite de sapunarita, se sta la ultraviolete, se pune o masca cu drojdie de bere, se unge locul cu alifie de propolis. Sper sa-ti fie de folos si sa-ti treaca pana la vara!

| Mina a răspuns:

Fa-ti un gomaj cu faina de malai si inainte de a iesi din cada, toarna pe spate ceai de musetel si stai macar 3 minute inainte de a te sterge.
Intern iti recomand ceaiul de urzica. In fiecare primavara, sora mea are probleme cu cosurile si face o cura cu ceai de urzica macar o saptamana. E foarte eficienta cura.

| Bishop a răspuns:

Trebuie sa stai la soare. Vara trecuta o prietena care avea la fel cosuri pe spate, mi-a zis sa merg cu ea la piscina ca trebuie sa stea la soare ca sa-i treaca cosurile, si au trecut. Bine, nu toate o data.

| fluturasul a răspuns:

Am si eu o droaie de cosuri pe spate de ceva ani doar ca eu am 16 ani. am incercat diverse creme, solutii care au mers mai mult sau mai putin. dar tu nu ar trebui sa pleci urechea la ce iti spun toti pentru ca acele produse pe care ti le rocomanda toti nu pot fi potrivite pentru piele ta sau pentru probleme ta. eu zic sa mergi la un medic dermatolog. asa am facut si eu si mi-a recomandat o crema( apropo daca te bronzezei ele vor mai trece, se vor usca dar nu iti recomand solarul esti prea mica)

| kendel a răspuns:

De obicei aceste cosuri reprezinta un fel de acnee mai evoluata sau apar pur si simplu la adolescenta. ceea ce iti pot recomanda este sa mergi la un dermatolog si sa il intebi daca poti lua pastile roaccutane.sunt niste pastile extrem de bune, stiu din propria experienta, pentru ca am avut mai rau decat spui tu ca ai ba chiar imi venea sa nu mai ies din casa si am incercat o groaza de tratamente si creme care nu imi erau de folos pana am incercat aceste pastile iar in 3 luni deja nu mai aveam nimic si nu mi-a ramas nici un fel de semn sau pata pe piele, insa nu le lua fara aprobarea unui medic dermatolog.