| Cineva11123 a întrebat:

Am 14 ani si ma ingrijorez da faptul ca am 1, 52(inaltime si sunt baiat) si nu dau semne ca as incepe sa cresc.Colegii mei, fie fete sau baieti sunt foarte inalti si ma simt cam complexatbroken heart(Este oare normal si pot face ceva pentru a creste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

Mergi la endocrinolog pentru analize

| CatalinB11 a răspuns:

Dat fiind faptul ca procesul osificarii se termina in jurul varstei de 25 de ani, ai timp destul pentru a mai creste. Din fericire, exista multe sporturi pe care le poti face pentru a te inalta, inot, baschet, handbal. O alta varianta ar fi sa te duci dupa ore intr-un parc, sa stai agatat de de bara cateva minute in fiecare zi. Si acest lucru o sa iti fie cu folos. Bafta!

| Elena199999999999 a răspuns:

Am avut o prietena care avea un baiatel si tot asa nu crestea si cu timpul acel baietel ramanea tot micut chiar si fratele mai mic la intrecut in inaltime astea toate din senin s-au intamplat si cand au facut anumite investigatii cu el au fost dispusi sa ii faca un tratament foarte scump 4000 € pe luna doar, fiind o familie asigurata cumva acel tratament il luau compensat adica cu putinii banii, asta e doar o idee. Am un verisor care tot era mic de statura si a inceput sa joace baschet intens si in aproximativ 1 an sa inaltat foarte tare. Acuma depinde si de tine sunt si anumite exercitii, sporturi care te ajuta sa te inalti.

| Elena199999999999 a răspuns:

Fratele meu are 15 anii si 1.76 -1.77 cam asa