| DenisaRaluca3005 a întrebat:

Am 14 ani și vreau neapărat să slăbesc! Sunt foarte grasa! Am 85 kg la 1, 62 cm. Am incercat foarte multe diete și să fac sport dar nu a mers. Vă rog, am nevoie urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu as merge la doctorul nutritionist.

Problema cu surplusul de greutate ar putea avea origini:
-fizice (dereglare hormonala, etc),
- psihice (gen mananci sa te calmezi, etc)
- comportamentale (mananci tot ca asa trebuie)
- pur si simplu gresite (mananci ulei cu paine ca e bun.)

Oricum ar fi, nutritionistul e cam singurul care te poate ajuta fara probleme si care ar putea identifica sursele.

Personal te sfatuiesc sa mergi acum deoarece se pare ca te afecteaza emotional si nu numai, generand un nivel de calitate a vietii care ar putea fi imbunatatit.

Dupa cum ai observat, esti deja afectata emotional (relatiile sociale, etc). De aceea eu as considera aceasta dieta aproape obligatorie. Mai bine suferi cateva luni si iti modelezi corpul catre unul in care sa te simti bine sau stai asa si pierzi adolescenta cu implicatii pe mai tarziu.

Nu uita ceea ce un mare om zicea: daca nu traiesti sentimentele la timp, nu le mai traiesti niciodata.

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

DEFICIT CALORIC
Mananca mai putine kcal. Renunta la dulciuri, fast-food, sucuri, mancaruri prajite, uleiuri etc.
Fa miscare. Nu ai cum sa nu slabesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O vizita la endocrinolog nu ar strica sa vezi cum stai cu tiroida pentru a exclude hipotiroidismul.

| VCIRSOLL a răspuns:

Luita inpotria poftei de a manca mâncăruri de magazin orice, inafata de alimente. Folosește, tot felul de exercitii de sport.