| Deead4 a întrebat:

Buna happy Am 15 ani si ieri am aflat ca e foarte posibil sa trebuiasca sa fiu operata de colecist curand ( maine ma internez pentru a afla sigur)
Operatia e cea cu laser si cateva intrebari:
Cum imi scoate vezica biliara? Am vazut multe imagini dar nu am inteles ce face cu acele instrumente.ce se intampla de fapt?
Cat dureaza operatia?
Este riscanta?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In peretele abdominal face 3 mici orificii (cu diametrul de cam 1 cm) plus una in ombilic. pe acolo baga instrumentarul si camera video si pe acolo va scoate cu unul din instrumente colecistul.
Operatia dureaza in jur de 45 de minute.
Orice operatie este riscanta, dar colecistectomia are un risc foarte scazut

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Asa-zisa operatie de colecist "cu laser" este, de fapt, colecistectomia laparoscopica.

Gasesti aici raspunsuri la intrebari legate de problema ta:http://www.teodorbuliga.ro/colecistita-acuta