| daniel2948 a întrebat:

Buna, am nevoie de sfatul unu doctor/medic/astistent cardiovascular.

Am varsta de 16 ani, si am fost diagnosticat cu coarctatie de aorta, si urmeaza ca maine(6 martie) sa ma internez, si pe 8 sau 10 sa fie operatia.

Care este timpul de recuperare post-operatorie? Cam in cat timp pot sa revin la sporturi de performanta?
Am foarte multe intrebari, sunt foarte speriat de aceasta operatie, dar nu am ce sa fac.

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Timpul de recuperare variaza de la o persoana la alta. Singurul care poate sa iti raspunda la intrebari este medicul tau curant dupa ce te va opera

| Syzygy a răspuns:

Doar medicul iti poate spune timpul de recuperare, iar in privinta stresului, stai linistit, aceasta interventie are 90% rata de succes.