| patrik986 a întrebat:

O sa incerc sa zic povestea mai pe scurt: Deci bunica mea a fost diagnosticata cu cancer la uter, am ales operatia cu extirparea uterului si vezicii si refacerea vezicii din intestinul subtire daca nu ma insel, totul a decurs bine pana cand s-a aflat ca are o "fisura" la vezica si medicii au zis ca nu se poate face si ca o sa ii scoata o sonda afara prin care sa faca stiti voi si va sta toata viata cu sonda aceea. In tot acest balamuc bunica mea a slabit aproape 20 de kilograme, nu are pofta de mancare,daca mananca vomita, am fost cu ea la medic ieri sa ii faca ceva analize si se pare ca trebuie extirpat rinichiul stang sau drept nu mai stiu, dar nu am inteles din ce cauza, operatia cred ca va fi noaptea asta sau maine habar nu am, intrebarea mea este: credeti ca mai are o sansa la viata? Adica stiu ca este posibil sa moara mai ales acum cand este foarte slabita (de abia poate vorbi).Ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sincer, daca cancerul s-a extins de la uter si la vezica, atunci sunt slabe sanse de supravietuire.
Chiar daca se reusesc aceste "manevre", va fi un chin pentru ea in restul vietii.

Spun acestea din cunostinta de cauza: o ruda apropiata a fost tot in stare asemanatoare.

Din pacate, cancerul uterin este depistat doar daca se fac investigatii periodice sau cand incepe sa doara - dar atunci deja este faza 2-3, cand nu prea se mai poate face nimic pentru vindecare.

2 răspunsuri:
| FruttiFresh300 a răspuns:

Ca nu ați ales doctorii potriviți și că nu ați investigat mai mult înainte să apară un deștept cu bisturiul în mână să o taie.
Mai faceți analizele încă odată în alta parte, nu vă luați după o singură părere.

| patrik986 explică (pentru FruttiFresh300):

Faza e ca am dus-o la un spital foarte bun...dar se pare ca nu e