| Nicoleta_Valentina_1998 a întrebat:

Buna am 15 ani si jumate si am 1.55 cm si as vrea ca pana la 18 ani sa ajung la 1.70 credeti ca este posibil? vreau sa mentionez ca din alimentatia mea lipsesc painea si carnea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Până la 18 ani o să mai crești, stai liniștită. Abia ai 15.
Dar totuși, fă sport. Cum ar fi să sari coarda, să alegi.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu exclude pâinea şi carnea că astea te ajută să creşti. Dacă vrei să creşti în înălţime fă sport: înot, baschet, orice tip de sport.
Succes!

| RexCuParuCret a răspuns:

Ai nevoie de proteine pentru a te dezvolta normal dai si tu un search pe google sa vezi cat de importante sunt proteinele(pentru refacerea tesuturilor etc.).
Poti sa depasesti inaltimea de 1.70 daca asiguri corpului tau tot ce ii trebuie dar conteaza si geneticul.

| CattTTaLLLiNa a răspuns:

De obicei, fara aceste alimente, corpul nu se poate dezvolta calumea.eu am tot 15 ani, insa am 1.63.nu sunt foarte inalta,desi am facut baschet, dar este bine sa mananci si o cantitate potrivita de carne si paine, din carne iti iei protenine... uite!, bine este si sa incepi sa iei vitamine si calciu, mai ales dac painea si carnea lipsesc :* succes :*