| Loredana123 a întrebat:

Am 15 ani si o inaltime mica 1.50. cum as putea sa mai cresc si eu in inaltime? Imi recomandati vitamine, calciu, vitaminaD? Am auzit ca vitamina D fixeaza calciul in oase si ti se alungesc, e adevarat? Iarna trecuta cand aveam 14 ani am luat niste vitamine si minerale ...si nimic+ca am luat si calciu efervescent cu vitamina D. Ce sa fac pentru a mai creste si eu in inaltime? Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Vitamina D, fixeaca Ca in oase, de aceea e recomandat ca si iarna sa se stea la soare cate 15-30 minute.Dar nu lungeste oasele!
Pentru a avea un corp frumos si sa mai cresti in inaltime, poti face sport:inot, baschet.
Inca o problema:daca parintii tai sunt mai mici de inaltime, tu nu poti sa ai 2 m.Asta e; ereditatea conteaza!

| Loredana123 explică (pentru pietrean):

Iti multumesc mult pentru raspuns. Da asa este am niste parinti scunzi, adica tata 1.70 si mama 1.52 ...si problema mea cea mare este ca de cand eram mica imi doream sa fiu inalta si mereu am zis ca o sa cresc de la sine si acum imi pare enorm de mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Prin sporturi de inaltime cresti
Adica practica sport, handbal, baschet.
Te pup!

| Loredana123 explică (pentru anonim_4396):

Am facut sport si inca mult si nimic iar acum am intrat in panica rau pentru ca imi doream atat de mult sa fiu inalta

| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Nu e neapărat aşa. Contează mult şi de hormonii de creştere. Degeaba iei vitamine dacă hormonii tăi nu pot mai mult.
Nu ştiu ce să îţi recomand.
Aşteaptă să vezi dacă mai creşti, iar eu sunt sigur de asta, doar că probabil n-a venit tinpul să mai creşti.
Sper că te-am ajutat şi dacă voi gasi ceva pe internet sau voi auzi ceva te voi anunţa.

| Loredana123 explică (pentru noisolpXekuNemertXe):

Problema este urmatoarea : eu am mers acum un an la un doctor endocrinolog care mi-a pus intrebarii pentru a vedea daca mai cresc, am raspuns si mi-a zis ca exista o probabilitate foarte mica de a mai creste.a zis ca probabil mi s-au inchis cartilajele. Iti multumesc pentru raspuns

| Nani_Mihai_1996 a răspuns:

Unde te grabesti tu big grin o sa mai cresti nu iti fa griji. Oricum poti face niste procedee de kinetoterapie, stretching, masaj terapeutic, un plan adecvat de alimentatie nutritiva...

| Loredana123 explică (pentru Nani_Mihai_1996):

Da am facut si deastea...problema este ca eu sunt foarte mica si am intrat la liceu unde sunt niste fete si baieti foarte inalti de exemplu este un baiat acolo de 1.93 deci..acum mai intelegi + ca nu am mai crescut din clasa a5-a. Iti multumesc pentru raspuns!