| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am 16 ani si de 3 zile sunt constipat tare si nu stiu ce sa mai fac. Am zis sa incerc supozitoare cu glicerina pentru copii dar oare sunt bune pentru vârsta mea, totusi sunt adolescent? Va rog daca ma puteti ajuta, va multumesc. PS:parintii mei nu stiu de asta si nu as vrea sa le zic, as vrea sa tratez singur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Medicamente laxative: http://bit.ly/2uxkHIV
Alimente laxative: http://bit.ly/2ulG2po

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand vitamina C!
Ia 5 grame odata si intr-o ora ai scaun!
Mentionez ca, vitamina C nu are efcete secundare, singura problema este ca, luate mai multe grame intr-o singura inghititura, provoaca scaun, indiferent cat esti de constipat.
Nu provoaca diaree, asa ca, stai fara grija!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna trebuie sa ii zici mamei tale. Nu te rusina. Ii zici ca esti tare si nu iesi la baie si gata. Mananca kiwi si mere. Poti sa iti faci si mar fiert. Nu manca alimente tari gen paine. O supa ar fi foarte buna.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Poți și cu supozitoare, nu e problema de vârstă, încearcă să mănânci alimente cu efect laxativ, sau cumpara-ti ceaiuri laxative, dar de preferat sa stai vreo 2 zile pe acasă