| adriana_1112 a întrebat:

Am un baietel in varsta de 1 luna jumate si in urma unui tratament cu antibiotice i s-a distrus flora intestinala, medicul de familie mi-a prescris Smecta(3 pliculete)si biotics(3 pliculete) jumatate de pliculet de 2 ori/zi, i-am administrat doar jumatate de pliculet in urma caruia s-a constipat. Apoi medicul de familie ne-a prescris supozitoare cu glicerina, ceai de musetel si suc de mar/portocale. Tin sa precizez k are deja o saptamana de cand nu reuseste sa iasa cu scaunul fara ajutor, iar singura metoda ajutatoare sunt supozitoarele cu glicerina dar si cu acelea iese destul de greu.nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata, va rog din suflet sa-mi dati un sfat.Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

In primul rand eu nu am auzit ca la copii asa de mici sa li se prescrie suc de mere .Sucul de mere se da dupa 4 luni pentru ca stomacelul lor este nedezvoltat si deocamdata adaptat decat pentru lapte. De sucul de portocale ce sa mai zic...Asta se da dupa 6 sau 8 luni pentru ca este foarte iritativ pentru stomacel si face aciditate mare si mi se pare ca poate sa produca si alergii. Copilul cum este alaptat la san sau primeste supliment? Laptele praf pentru copii produce deseori constipatie.
Apoi Biotics se da in continuare inca o saptamana dupa terminarea antibioticului de 3 ori pe zi. Mai exista pentru aceasta problema si Debridad sirop. Nici nu stiu daca sa iti spun ca sa mai consulti medicul pentru a-i prescrie dozele de debridad dar trebuie.
Si inca ceva, nu invata copilul sa iasa cu supozitor, decat la nevoie(daca nu iese 4 zile afara) pentru ca poate depinde apoi foarte mult timp de asta.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-l la medicul pediatru. Constipatia nu poate fi de la o jumatate de pliculet de Smecta. Este o alta cauza care necesita investigata.

| cristinela a răspuns:

Schimba medicul, mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Adriana,
Asigura-te mai intai ca nu confuzi constipatia cu colicii... e o problema daca el are colici si tu ii bagi in fundulet supozitoare...Nu stiu, e prea devreme sa ii dai antibiotice...grija mare... Daca are colici treci pe SAB SIMPLEX, iar la constipatie, daca esti f sigura ca este constipat, ceai de musetel, suc de prune, potocale, morcov, mar... dar facute in casa. Nu incerca medicamente pentru constipatie, ca il poti scapa in diaree si e fff periculos...La fel de disperata era si eu, si nimeni nu mi-a spus nimic...am dat de capat singura...
Am facut greseala de a confunda cele doua, noroc ca mi-am dat seama...pana pe la 2/3 luni cam asa o sa fie...ai rabdare...

| ilona a răspuns:

Mierea cu apa rece ajuta la scaune.

| lilialexia a răspuns:

Am o nepotica de 2 ani, iar la 6 luni aceeasi poveste am avut-o. o. I-am dat la indicatia mediculuiECOFLORINA 3 sticlute si nu mai are nimic de atunci