| tinutzzza a întrebat:

Am 17 ani si astazi am fost la medic si mi a gasit tensiunea 15.5.Ce se poate intampla daca o am asa de mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și ce a spus medicul?
Trebuie să te vadă un cardiolog pentru a face mai multe teste, nu poți sta așa.
Nu consuma alimente sărate, grase, medicamente fără rcomandare medicală, vezi cum stai și cu aparatul renal.
Sănătate!
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este mare, dar cred ca ai avut emotii.Care duce la cresterea tensiunii.Nu este de speriat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Sigur asta.E cam..ciudat la 17 ani o sa mare tensiune. De pilda la sora-mea care are tensiometru, tensiunea mea e buna.Ei, caand o iau la medic, inca de cand intru pe usa am acele... emotii.laughing Bineinteles ca tensiunea creste.Trebuie sa o ia cand e pe deplin relaxata.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sarit de 40 de ani.De cand ma stiu am tensiunea 13 cu 8.Am donat sange cam 3 ani(din anumite motive)Acolo imi gasea de fiecare data tensiunea 15.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Cu ceva timp in urma am dat sange la analize.Nu mi-a luat mult dar simteam ca lesin. Discutam cu un doctor de aici iesit la pensie si eu spunem ca nu am mancat nimic si cred ca de-aai simteam acel lesin. Doctorul mi-a zis:Lasa ma ca ai stat tu nemancat poate si pana seara si nu simteai nimic. Teama,frica este in permanenta in om,chiar daca crezi ca nu aia vut emotii cand ti-a luat frica,tensiunea creste si ai o frica, teama interioara. orice om are asta. daca din copilarie ai teama de ace, injectii, medic in special, numai de la usa te ia cu frica.laughingPoti avea si 60 de ani ca de teama nu scapi, de ce ti-e implantat adanc in minte.Asa mi-a spus. o zi buna.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai baut cafea im ziua aia, te-ai suparat /ai fost stresata?
In lipsa unei afectiuni, si astea poate duce la cresterea tensini.Eu de exemplu am avut tensiunea mare dupa o extractie dentara.
Doar medicul te poate lamuri cel mai bine, analizand istoricul tau medical.

| tinutzzza explică:

Mi s-a spus doar ca trebuie sa merg la cardiologie si atat.Nu am bout cafea.