| Acyots a întrebat:

Am 17 ani si suspectez ca am un inceput de scolioza deoarece un umar e putin mai jos decat celalalt(nu tare). Mentionez ca merg la sala de cateva luni si am muschii spatelui destul de facuti.Scolioza poate fi declansata din cauza exercitiilor de la sala? Daca in urma controlului medical se constata ca am scolioza, poate fi tratata complet in faza incipienta?(fara sa port corset sau alte chestii)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| HaideeSarpiliii a răspuns:

Mie de la exercițiile pentru abdomen mi se umfla sub coasta cv dacă mă poti ajuta

| Acyots explică (pentru HaideeSarpiliii):

Nu am nicio idee ce ar putea fi...

| Cosmin86 a răspuns:

Ai muschii spatelui destul de facuti? Cate discuri de cate kg legi de tine cand faci tractiuni?

| Acyots explică (pentru Cosmin86):

Da,am spatele destul de facut.Momentan nu leg niciun disc cand fac tractiuni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Acyots):

O sa vezi cand ajungi sa legi 30-35kg cum o sa fie spatele, atunci o sa porti doar XXL sau XXXL