| Derpiina a întrebat:

Toti cei care au scolioza ajung in final sa se opereze? Adica daca port corset, de exemplu, voi ajunge apoi in sala de operatie :-s?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

Scolioza adevarata se opereaza pentru ca e foarte grava. Majoritatea lumii care crede ca are scolioza are de fapt "atitudine scoliotica" (adica o usoara deformare a coloanei) care nu se opereaza, ci se trateaza cu fiziokinetoterapie sau corset.

3 răspunsuri:
| aurasauras a răspuns:

Innot,innot,innot,se vindeca sigur cu...innot

Răspuns utilizator avertizat
| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Depinde in ce stadiu esti
si eu amprobleme cu coloana
daca e inceput se poate mdifica
daca e avansata exista probabilitatea operatiei
dar nu numai de corset ai nevoie ci de gimnastica special si de un masaj special
vorbeste cu un medic si iti va recomanda un loc si un tratament de urmat