| angel69lover a întrebat:

Buna am 17 ani, sunt fata, am fost la un medic pentru un consult la stomac sui mi-a spus ca am "Stenoza Pilorica" va rog spuneti-mi cum as putea sa o tratez? ce tratament exista pentru asa ceva?
Funda*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Stenoza pilorica inseamna ingustarea pilorului, o regiune a tubului digestiv. Incearca sa mananci alimente lichide sau mai putin consistente, ca sa nu fortezi stomacul la digestie. Singurul tratament este cel chirurgical daca este nevoie (ai varsaturi continue, nu te poti alimenta corect). Sanatate!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Tratament :

Generalitati
Singurul tratament pentru stenoza pilorica este cel chirurgical (pilorotomia). Odata corectata aceasta boala nu va mai recidiva.

Tratament chirurgical
Exista doua moduri de a efectua pilorotomia: chirurgia clasica si chirurgia laparoscopica. Se va decide care dintre cele doua este indicata pentru fiecare pacient in parte. In timpul chirurgiei clasice este efectuata o incizie mica in peretele abdominal al copilului si apoi muschiul piloric este sectionat pentru a largi canalul dintre stomac si intestin. In timpul interventiei laparoscopice este introdus un instrument numit laparoscop printr-o incizie mica efectuata la nivelul ombilicului. Cu ajutorul acestuia, se ajunge la muschiul piloric care este apoi sectionat. De cele mai multe ori sunt necesare mai multe incizii mici." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......lorica_228

Vezi alte detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.mymed.ro/stenoza-pilorica.html

Toate cele bune.