| AnnonnyMa a întrebat:

Salut!
Deci, ca să spun cât mai pe scurt, undeva prin toamna anului 2018 am început sa am o problemă. Mai exact, în timpul actului sexual am început sa simt dureri, iar pe parcurs acestea s-au mai estompat, ajungand cu timpul sa nu mai simt nici durere dar nici plăcere. Acum simt un usor disconfort. Am fost la doi ginecologi. Primul mi-a descoperit un chist ovarian, am facut niste analize care au iesit bune, și mi-a prescris un tratament, dar despre problema cu care am ajuns la el initial nu mi-a spus mai nimic. Am revenit la el cu aceeași problema peste ceva timp, și mi-a mai prescris un tratament pe durata unei săptămâni iar apoi mi-a spus sa revin la control peste un an. Nu am mai revenit.
Al doilea medic, în urma unui consult și a unui ecograf la ovare mi-a spus ca este posibil ca problema mea sa fie de ordin psihologic pentru ca nu prezint nimic suspect. Am mai citit unele lucruri pe net și știam despre posibilitatea asta, dar speram ca nu e cazul.
Așadar, dacă printre utilizatoare exista persoane care au trecut prin aceasta experiență sau au auzit asa ceva la apropiați, puteți sa îmi spuneți cum s-a rezolvat sau dacă s-a rezolvat? Plus orice detalii ați mai putea știi.
Mulțumesc anticipat! Dau funda.

4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Du-te la alți ginecologi cu review-uri foarte bune până găsești tratamentul potrivit. Sa îți spuna cineva sa revii peste un an, e groaznic. Mai bine problemă fizică, decât psihologică, aia e mai greu de tratat, să speram ca nu. Orice durere, orice disconfort in timpul sexului nu este normala și trebuie control amănunțit. Sfatul meu este sa cauți alti ginecologi, sa vezi parerea mai multor persoane.

| Valentina8 a răspuns:

Poate niste controale mai amanuntite te-ar ajuta,poti vorbi despre asta cu medicul tau. Insa daca e sa fie de ordin psihologic acest disconfort al tau in timpul sexului, ori "nu prea ai chef" de sex, ori nu te simti de ajuns de confortabila cu partenerul tau, ori esti nesigura pe tine, gen sa-ti faci prea multe ganduri in acel moment gen: "oare fac totul bine?" "oare ii place?" "oare is destul de atractiva?",probleme cu timiditatea,si asa mai departe.
Daca ai un partener sau pe viitor iti recomand sa aveti actul sexual in conditii diferite de obicei. Gen pe intuneric lumanari rosii din alea ce miros daca e posibil,sa puneti mult accent pe excitare, sa vorbiti mult despre ceea ce simtiti ceea ce va place la celalalt,sa fie un moment asa zis "magic".
Spui ca sperai sa nu fie de ordin psihologic problema ta, insa mai bine asta decat probleme cu ovarele sau altele. Eu aveam o problema asemanatoare tie un timp, insa nu medicala ci psihologica, pe langa faptul ca sexul diminuise mult intr-o perioada cu iubitul meu, din cauza mai multor probleme de familie, de scoala, adica eram foarte stresata deci sexul era ultimul lucru la care ma gandeam, cand o faceam oricum, de multe ori ii spuneam sa ne oprim pentru ca simteam prea mult disconfort. Cu timpul problemele le-am rezolvat, mi-am dat seama ca din cauza stresului aveam si acel disconfort, am facut tot ce am putut pentru a-l elimina si in jur de 2, 3 luni viata sexuala usor usor a revenit la normal.
Sper ca ti-am fost de folos

| AnnonnyMa explică (pentru Valentina8):

Ce înseamnă că ai făcut tot ce ai putut, poți detalia, te rog?

| Valentina8 a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Pentru a elimina stresul? Eu in special m-am apucat de croitorit si de un pic de miscare (30min pe zi) si sa-mi dau mai mult interes pentru scoala, invatand mai mult. Desigur tu te poti apuca de ceea ce iti place, sa pictezi, sa faci un anumit sport, sa citesti ajuta foarte mult, sa inveti sa canti la vreun instrument, sa iesi din zona stresului. La mine cum stresul e acasa laughing ma inchid in camera si cos pe muzica desigur laughing ori invat, ori ma uit la un film, iar dupa ies afara seara. Am invatat sa tolerez si sa accept ceea ce se intampla avand in vedere ca momentan nu am un loc de munca deci nu pot schimba casa, e cea mai buna solutie. Insa ceea ce m-a ajutat cel mai mult a fost iubitul meu, pentru ca m-a sustinut in tot acel timp. Te poti considera norocoasa daca ai o persoana langa tine, indiferent de ceea ce se intampla. Mi-a dat timpul necesar de a ma "vindeca" sa zic asa, si intr-un final au decurs toate bune.