| Jodidi a întrebat:

Buna, am 2 întrebari:
1) este adevarat cu cat ai mai multa melanina în corp cu atat ai ochii si parul mai închis?
2) este posibil ca sa ai multa melanina în corp si tot sa ai ochii si parul deschis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Hope1992 a răspuns:

Eu iti pot oferi doar o parere, nu sunt avizata in domeniu.
Asa am auzit si eu, cu cat ai mai multa melanina cu atat esti mai inchis si la culoarea pielii.
A doua varianta o contrazice pe prima.
Daca esti un om foarte mare si ai aceeasi cantitate de melanina cu un om de dimensiuni reduse. E normal ca omul mai scund sa fie mai inchis la piele, ochii si par, etc.
Si greutatea influenteaza acest aspect.

| Eireann a răspuns (pentru Hope1992):

Nu :-) poate doar daca si cam 500 m inaltime.

| Eireann a răspuns:

1+2) Melanina este produsa in niste celule numite melanocite. Toti oamenii au cam aceelasi numar de melanocite dar cantitatea de melanina produsa de ele este influentata genetic.