| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 20 de ani si am si eu o intrebare, am inceput sa observ ca pe picioare sunt foarte vizibile venele si sunt verzui, de asemenea am mai observat si niste vinisoare asa de sange (sunt subtiri si rasucite), dar ce ma sperie cel mai rau este faptul ca tot pe picioare am avut niste vanatai mici ca marime galbene si in centru rosii. Este vorba cumva de leucemie? Astea sunt simptomele lor? (vanataile dispar repede in-tradevar mai mai si lovit dar nu stiu exact daca in locul in care m-au aparut vanataile si tin sa mai mentionez ca am asa o stare de oboseala adica simt ca nu ma odihnesc bine, eu si adorm tarziu pe la 2 noaptea) si inca o chestie mi-am facut analizele in aprilie si monocitele mele au fost un pic crescute (10, 2)
Va rog un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In ceea ce priveste vanataile care iti apar spontan ar fi bine sa te adresezi unui medic pentru consult si investigatii (poate fi o trombocitopenie sau un deficit de factor de coagulare sau pur si simplu ai o fragilitate capilara). In ceea ce priveste venectaziile aparute uite cateva sfaturi care sa te ajute sa previi progresia lor: http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-varice

| Annnonimm a răspuns (pentru doctoressa):

Deci vanataile nu inseamna neaparat leucemie? (ele sunt micute si mai mult galbene) multumesc de raspuns

| AlexandruHS a răspuns:

S-ar putea sa ai varice. Dar nu ar trebui la varsta asta. La barbati apar dupa 40 de ani si la femei cam pe la 30.
Nu te speria. Mergi la un doctor.
Iti urez sanatate si noroc.

| Annnonimm a răspuns (pentru AlexandruHS):

Multumesc pentru raspuns, imi e foarte frica sa nu am leucemie eu sufar de anxietate si nu ma pot linisti stand cu gandul ca poate am vreo boala grava

| AlexandruHS a răspuns (pentru Annnonimm):

Incearca sa fi optimist si nu pesimist.
Ti-am spus, singura persoana care te poate lamuri cu adevarat este un specialist.
Nu-ti mai fi frica probabil te-ai lovit, fara sa-ti dai seama. De exemplu eu ma lovesc si peste 3 secunde nici nu mai simt durerea si uit, apoi ma gandesc de unde am o vanataie.
Sa nu te sperii. Bine?

| Annnonimm a răspuns (pentru AlexandruHS):

Incerc, iti multumesc mult, nu as fi observat acea mica vanataie daca nu as fi fost asa obsdata sa imi verific corpul din 5 in 5 minute.

| Osyyy a răspuns:

Cred ca ai varice, dar pentru binele tau mergi la un doctor.