| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Am 22 de ani si sufar de acnee.
Mi-a aparut in urma cu 4 ani,de atunci am incercat toate tratamentele posibile,de la creme la antibiotice,tratamente faciale la salon fara nici un rezultat.
Toate analizele mi-au iesit ok.
Cosurile sunt dureroase pe fata,gat si spate. Sunt un cosmar din care nu ma mai trezesc.
E ciudat ca dintre toti dermatologi nici unul nu mi-a spus ca acneea mea e din cauza dezechilibrului hormonal si ca trebuie de fapt tratata din interior,cremele prescrise nu fac decat sa amelioreze aspectul (lucru care nu s-a intamplat) trecand peste asta, din ce am inteles eu cosurile apar din cauza nivelului crescut de testosteron, tratamentul cu anticonceptonale ar da rezultate.Stie cineva ceva despre asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am fost recent la o dermatoloaga si mi-a zis ceva de genu ca nu stie daca doctorii mi-au mai zis asta, dar acneea apare atunci cand corpul tau trece din stadiul de fetita in cel de femeie si poate dura intre 5 si 8 ani. Daca nu provine din diverse infectii din corp, nu ai ce sa faci pana nu-si revine organismu singur.
Anticonceptionalele te-ar putea ajuta, da merita sa iei pentru acnee? citeste despre efectele lor asupra organismului.

| Lola05 a răspuns:

Da, anticoncepţionalele au efecte pozitive în sensul ameliorării acneei, dar trebuie identificată cauza nivelului mare de testosteron din organism. Altfel, cum le opreşti, revine problema. Şi nu e deloc ok să le iei pe termen lung.
Ai fost la endocrinolog?