| Kat29 a întrebat:

ieri am mai deschis subiectul " acneea" insa nu am primit raspunsuri care sa ma ajute si nici eu nu cred ca m-am exprimat corect ( o sa aveti ceva de citit ).
In primul rand sunt fata si am 14 ani. Am inceput sa am acnee de la varsta de 11 ani si am mers la dermatolog pana la varsta de 12 ani si jumatate. Acneea mea se manifesta prin ten uleios, puncte negre, cosuri sub piele, cosuri rosii dureroase si pustule. Am fost la 3 dermatologi si am urmat tratamentele fiecaruia timp de 3-4 luni, iar daca vedeam ca situatia se inrautatea mergeam la altul.
La varsta de 13 ani fata mea arata groaznic, tratamentele pe care le primeam imi uscau fata si imi faceau si mai mult rau. O perioada nu am aplicat nimic pe fata, iar dupa am mers la un salon de cosmetica unde am facut mai multe tratamente de cate 2-3 ori pe luna ( peeling chimic, sedinte de curatare si microneedling ). Cu aste tratamente am scapat de acnee intr-un an.
La 14 ani am renuntat sa mai merg la cosmetica si singurul lucru pe care il faceam era sa ma spal pe fata cu un gel de la Avene si sa -mi aplic uneori o masca hidratanta. Treaba a mers bine pana acum cateva saptamani cand am avut o eruptie.
SCUZATI-MA CA AM SCRIS ASA MULT!
Acum intrebarea este :
ATI PUTEA SA-MI DATI NISTE SFATURI SAU SA-MI RECOMANDATI O RUTINA?

AS DORI RASPUNS DOAR DE LA CEI CARE AU AVUT DE A FACE CU ASA CEVA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta, multi tineri adolescenti sufera de problema acneelor.
Sunt cauzate de schimbarile hormonale caracteristice varstei.
Am mai scris de multe ori solutia aici, pe TPU: cura cu drojdie proaspata!
Scrie in susul paginii "drojdie proaspata" la cautare, si vei avea raspunsul...
Intr-o luna scapi de acnee.

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la medic mai bine, o sa faci niste analize, daca e acnee hormonala o sa iti dea tratament si te vindeci.

| Kat29 explică (pentru alina2k18):

Nici un dermatolog nu mi-a cerut sa mi fac analize, insa am facut totusi ( de sange ) si nu am vreo problema interna.

| alina2k18 a răspuns (pentru Kat29):

Pai depinde ce ai testatwinking
Printre hormonii implicati eminamente in acnee, sunt hormonii androgeni (si anume dihidrotestosteronul si testosteronul) care, de altfel, joaca un rol crucial in dezvoltarea acneei, hormonii precursori ai androgenilor produsi de suprarenale si anume dehidroepiandrosteronsulfatul (DHEA-S), estrogenii-precum estradiolul, precum si alti hormoni, precum hormonul de crestere (GH- growth hormone).
Daca ai probleme, trebuie tratament hormonal, degeaba te chinui la cosmetica.

| Kat29 explică (pentru alina2k18):

Problema este faptul ca eu am scapat de acnee cu ajutorul ei, iar cateva luni nu am avut nici un cos pe fata. De asta am spus ca nu cred ca este pe baza hormonala, m-am gandit ca mi au iesit din nou cosuri pentru ca nu m-am ingrijit de el cum trebuie.

| alina2k18 a răspuns (pentru Kat29):

Pai inseamna ca ai acnee bacteriana...
Bafta oricum sa scapi!

| Kat29 explică (pentru alina2k18):

Nu stii cum se numesc acele analize care au nevoie de o monstra din acel puroi?

| Dalmore a răspuns:

Fa-ti analizele complete, trebuie aflata cauza acneei, care poate fi chiar un dezechilibru hormonal. Si bea multa apa.