| anonim_4396 a întrebat:

am ambliopie la ochiul stang la care am dioptrie +6, cu celalalt ochi vad bine, pot avea permis de conducere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaiion2 a răspuns:

Daca vezi bine cu OD poti avea carnet. Nu incerca sa pacalesti medicul cand te duci la control pentru ca nu vei reusi - mai bine ii spui din prima ca ai o problema la OS dar cu OD vezi bine. Te va verifica si iti va da ok.

1 răspuns:
| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Nu as vrea sa fiu un aducator de veste proasta, dar la +6, daca inchizi celalalt ochi, sigur nu poti citi.Cand porti ochelari, medicul oftalmolog e foarte drastic in a da OK, mai ales in acest caz.Pentruca acum se cere carnet si pentru motoreta, inclusiv vizita medicala, poti incerca un consult la medic oftalmolog. Bafta!