| anonim_4396 a întrebat:

Am apeoape 19 ani si am fost pentru prima oara la ginecolog. m-a consultat si mi-a luat lamela, mi-a zis sa fac si niste analize la urina. pot zice ca prima experienta la ginecolog nu a fost deloc placuta. deoarece doamna ginecolog nu mi-a pus mai nici o intrebare despre viata intima..sau ce simt mai exact..doar m-a consultat si nici nu mi-a explicat ce e cu mine. azi am mers cu rezultatele analizelor la ea sa imi scrie tratamentul.dar, iar pot zice ca m-a deranjat faptul ca nu a vorbit cu mine sa imi explice cum trebuie luat tratamentul si tot ce ar mai fi trebuit sa zica. doar mi-a scris reteta si gata a terminat cu mine. asa ca vreau sa va intreb pe cele care stiti. mie mi- a dat sa iau "nistotina", " canesten gyn ovule".(in reteta nu scrie ce fel de canesten gyn..ca am vazut pe net ca sunt mai multe feluri..si nici cate. asa ca la farmacie mi-a dat canesten gyn uno si are doar un ovul), '"canesten crema" (pentru prietenul meu) si "econazol". iar acum intrebarile mele sunt... Trebuie sa iau doar acel ovul care mi l-a dat farmacista? Avand in vedere faptul ca doctorita ginecolog cand sa ies pe usa mi-a zis "mult succes la introdus ovulele"? Sau trebuie sa iau mai multe ovule..Si. econazolul nu l-am gasit in nici o farmacie in orasul din care sunt..am umblat azi ca nebuna prin toate farmaciile. L-am gasit intr-o farmacie. doar ca era blocat si nu putea sa il vanda pana cand nu le permite casa de sanatate sa il vanda. econazolul din cate am citit pe net e pentru protectia ficatului. deci cum fac? Iau tratamentul fara el? si inca ceva. in timp ce imi scria reteta. a zis asa " la asta iei prima zi. apoi faci pauza 3-4 zile si apoi maresti dozajul" dar la care s-a referit, nu am idee. si dupa ce a terminat de scris reteta nici nu am mai apucat sa o intreb ce si cum sa iau. ca a sunat-o cineva si mi-a zis atat "daca nu trece sa revii"..cu siguranta nu o sa mai merg la ea. sper ca ma puteti ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai stai un pic, nu ti-a dat o prescriptie? sau ti-a scris pe un servetel in care a avut sandwich-ul de pachet, si nu ti-au primit aia la farmacie? ce fel de doctor ai vazut, daca nu ti-a dat o prescriptie?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te putem ajuta.
Ea așa cum s-a comportat a fost neprofesionist.
Pe rețeta care ți-a dat-o scrie un diagnostic.
Farmacista îți poate spune cum să le iei.
Dacă te iei după recomandări de pe TPU în acest caz, îți asumi riscuri mari, chiar dacă problema pare minoră.

| SkyPilot a răspuns:

Toate sunt antifungice, inclusiv Econazole. Probabil ca ai o candidoza dar Econazole se aplica la un spectru ceva mai larg.
Canesten Gyn Uno se aplica, dupa cum ii spune si numele, intr-o singura doza. Inainte de a introduce ovulul te asezi intr-o pozitie astfel incat sa nu se scurga, si il tii cat scrie in prospect.
De ce ti-a dat atatea si cum sa le aplici nu am idee.
Ar fi trebuit sa va spuna sa nu aveti contact pe perioada tratamentului, sa porti lenjerie intima de bumbac si un pic mai lejera, sa o schimbi des si sa o fierbi. Regimul alimentar ajuta si el. Uneori candidozele pot fi foarte incapatanate, in functie si de organismul tau.
Citeste acest articol:
http://www.csid.ro/......-14484171/
si aplica tot ce poti din el. Recomandarile de acolo (exceptand medicatia, pe care nu o iei fara prescriptie!) nu pot sa iti faca rau.
Daca e candidoza, nu inseamna ca unul din voi a calcat pe-alaturi deci nu il iei la intrebari pe prieten.
Si alta data sa nu mai calci pe la aceasta doamna doctor!

| Geo2000ionela a răspuns (pentru anonim_4396):

Un doctor de la clinica IMC

| Geo2000ionela a răspuns (pentru SkyPilot):

Nu o sa il iau la intrebari pe artener. pentru ca stiu ca eu am fost prima din viata lui intima. iar el primul la mine. avem o relatie de 4 ani. deci incredere este. si din cate am inteles candida poate aparea si daca faci inot se poate lua ciuperca din apa. iar eu si prietenul meu de cateva luni mergem la inot. la acea doamna doctor nu o sa mai merg. desi aveam asteptari avand in vedere ca acea clinica avea numai recenzii bune. plus ca a trebuit sa dau o groaza de bani. si nu prea imi dau seama pe ce. pentru ce consult mi-a facut si felul in care a vorbit cu mine nu merita sa dau 200 lei doar pe consult. asta fara suma data la analize si la medicamentele luate. oricum multumesc pentru raspums..si o sa pun in practica ceea ce mi-ai sugerat!

| Geo2000ionela a răspuns (pentru sadrian46):

Am rugat farmacista frumos sa imi scrie pe cutine cum sa iau tot ce e in reteta. doar ca a dat-o in balbaiala. mi-a zis doar la nistotina ca trebuie luata din 8 in 8 ore. la restul a zis sa le iau cum mi-a zis doamna doctor. iar mie doamna doctor ginecolog. nu mi-a spus nimic. acum as intreba pe cineva cum sa le iau.dar nu stiu pe cine sa intreb! Cui sa cer ajutorul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Geo2000ionela):

Pai scrie pe prospect, sa nu depasesti anumita doza pe zi, la 12 sau la 24 ore.
Pe toate medicamentele, scrie, la prospect.