| AlexandruAndrica a întrebat:

Am aproape 15 ani, 1, 76 si 85 kg. Nu stiu de ce sunt asa de gras pentru ca nu mananc mult, si mi se pare ca ma îngraș prea repede. Tare aș vrea sa slabesc macar 10 kg, toti colegii fac mişto de greutatea mea, si ma deranjeaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Salut, in primul rand vreau sa iti spun ca nu conteaza cat de multe ori pe zi mananci, stii vorba aia "calitate nu cantitate", pai asa este si in cazut tau, nu coneaza ca nu mananci mult conteaza ce mananci daca ai 3 mese pe zi si in toate mananci mai multe calorii de cat are nevoie corpul tau normal ca te vei ingrasa. Sfatul meu este sa iti calculezi necesarul tau caloric de care are nevoie corpul tau pentru a-si mentine greutatea apoi scazu cu aproximativ 500-800 calorii pentru a fi intr-un deficit caloric. Incearca sa faci si minim 30minute cardio sau ceva exercitii fizice pentru a forta corpul sa foloseasca grasimea in scop de energie. Dar te anunt din start ca nu va fi asa usor sa scazi 10kg de grasime, procesul poate dura cateva luni deci mai bine te-ai pune pe treaba de acum, iti urez multa Bafta.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ia scrie tu tot ce manci sa vezi de ce esti asa gras

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa nu le mai dai atentie dar ca sa slanbesti fa sport cat mai mult si/sau mergi la sala de forta.

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu mai mânca dulciuri.
Consuma multe fructe, legume, bea multe lichide (apa, suc de casa ) si fa mult sport.
Baftă si multa sanatate!