| anamaria2g8 a întrebat:

Am aproape 3 săptămâni de când am nascut (cezariana) si aproape 2 săptămâni de când sunt acasa, de la spital mi s-a dat sa iau augumentin, de câteva zile, scurgerile dupa nastere au început să aibă o culoare roz-maroniu si un miros neplăcut, cu toate că curăț mereu zona si dusurile sunt la ordinea zilei, ele continuă să aibă un miros ciudat, ma poate ajuta cineva cu un sfat sau poate stie vreo mamica care a mai trecut prin asa ceva, sunt speriată si medicii de familie, spun lucruri diferite

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Mergi la medicul ginecolog, după ce ai nascut ti ai reluat viața sexuală? Posibil ai o reactie adversă de la augmentin, deoarece este un antibiotic face bine intr o parte dar strică alte organe si deregleaza tot corpul, ori ai facut candida, te si manincă? Sau doar scurgeri cu acel miros. Sănătate multă

| anamaria2g8 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am rezolvat această problemă, doctorita la care am fost operată mi-a uitat un pansament de aproape 50 de cm. înăuntru, si acum o săptămână și ceva am dat de el, am fost început să îl elimin vaginal

| Speranta12 a răspuns:

Se stie ca antibioticele in general si augmentinul mai ales poate da anumite reactii in corp, cum ar fi candida, mirosuri neplacute jos, o reactie pe limba, pe dinti etc, gastrita la stomac etc. Mai citeste despre augmentin pe internet. Mai ales pentru ca e un medicament foarte tare, trebuie sa mananci bine inainte ca sa nu te doara stomacul si sa nu te strici la burta (intestine). Dupa 4-5 ore neaparat sa iei probiotice, altfel vei face diareee si te va durea burta. Daca ai reactii adevrse ca mai sus, suna la doctor!

| anamaria2g8 explică (pentru Speranta12):

Având în vedere că am avut nevoie de putin mai mult timp sa ma refac cat de cat după cezariana, augumentinul mi la oferit sa nu fac altele, am mai auzit ca din cauza augumentinului au aparut mirosurile, dar voiam să mă interesez mai bine, sa nu fie altceva

| Speranta12 a răspuns (pentru anamaria2g8):

Da, cred ca e de la augmentin, dar e bine sa anunti doctorul