| ManGino a întrebat:

am astm bronsic si am decis ca din primavara sa- mi cumpar o capra ca sa fac cura cu lapte. Sunt sanse sa scap de astmul asta imbecil cu laptele acesta? Daca DA, in cat timp voi fi vindecat complet? Astept raspunsuri si dau si Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Laptele de capra este un aliment sanatos, te va ajuta sa ai o stare de sanatate mai buna, sa faci mai multe infectii si poate, in timp, daca il asociezi cu un tratament corect al astmului, te va ajuta sa ai crize mai rare. El nu vindeca nici o boala, cu atat mai putin astmul.
Nu stiu cati ani ai, dar daca ai sub 16-17 ani, este posibil ca la maturitate sa te vindeci de astm. Pentru asta, trebuie sa eviti pe cat posibil poluarea, fumatul activ si pasiv si sa faci tratamentul recomandat de medic corect. Daca esti adult, din pacate nu te poti vindeca de astm cu nici o metoda cunoscuta inca.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E o boală ca și diabetul, nu se vindecă niciodată, însă îl poți ține sub control foarte ușor, dacă urmezi un tratament recomandat de medicul alergolog. Sunt atâtea medicamente pentru prevenirea crizelor de astm (Spirokast, Montelukast, Monkasta, Singulair, Aminophyllinum retard etc.), cât și sprayuri (Seretide Inhaler, diferite concentrații). Dar trebuie să vorbești cu un medic specialist, în funcție de consult, el îți oferă tratamentul corect. Dacă crezi că medicul nu ți-a dat un tratament suficient de bun, încearcă la alt medic, fiindcă sunt mulți. În rest, ai grijă să nu răcești, evită apa rece, pentru a nu-ți inflama gâtul, încât să ai senzația că te sufoci. Bea multe ceaiuri calde, cât mai multe. În vacanțe, poți merge la tratament în salinele de sare din Praid (Harghita), Tg Ocna (Bacău) etc
Am cunoscut mulți elevi și persoane mature care sufereau de astm bronșic, dar situația le era sub control, erau mulțumiți. Caută un medic bun și urmează tratamentul. Sănătate din suflet, îți doresc!

| Gabr13ll a răspuns:

Laptele de capra este benefic pentru organism dar nu stiu in cate zile o sa scapi de astm. Funda!