| davidddd26 a întrebat:

Buna TPU!
Am 14 ani si caut de mult timp o soluție pentru a nu mai transpira abundent asa ca m-am decis sa pun o intrebare aici.
Am astm bronșic de la varsta de 2 ani si aproape de fiecare data cand fac efort fizic transpir foarte abundent.
Folosesc deodorant in fiecare zi insa nu vad niciu efect.
Daca stie cineva vreo metoda de a rezolva aceasta problema astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, David.
Prima data cand am citit intrebarea, am crezut ca suferi de fibroza chistica sau mucoviscidioza (acesti pacienti/nou-nascuti uda perna cu transpiratie, non-stop) dar apoi ai spus ca apare doar cand faci efort fizic.
Pana la un punct, e normal. Trebuie sa iei in considerare ca un nivel crescut de transpiratie poate fi corelat cu o proasta oxigenare a sangelui in timpul efortului, caz care este f posibil la un pacient astmatic (faci rost de un pulsoximetru si dupa efort fizic iti masori SpO2-ul si timpul in care isi revine la un 96-98%).
Sfatul meu este sa discuti acest aspect cu medicul pneumolog la urmatorul control, este posibil sa-ti ajusteze doza la nevoie.
Succes.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Astmul se poate trata si chiar vindeca.
Mergi la un specialist de plamani, sa-ti de tratament adecvat.
Sanatate maxima!

| sierra1 a răspuns:

Nu "rezolva" nicicum problema, las-o așa! Transpirând, elimini și toxinele ce nu-ți fac bine. Si mai ești și astmatic...

| gabicoo a răspuns:

Nu ai ce face! Faci duș zilnic și gata!

| Alex22C a răspuns:

Salut! Cu aceeași problema mă confrunt și eu, și la fel, nu am găsit nici-o soluție.