| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca fetele se opresc din a creste in inaltime la 2-3 ani dupa prima menstruatie.Este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Da,draga mea, ai auzit bine:la 2-3 ani dupa venirea menstruatiei, nu mai cresti atat de mult in inaltime. Fetele, cresc cam pana in jurul varstei de 16-17 ani.
Dar cum menstruatia incepe sa vina la varste din ce in ce mai mici(chimicalele, stresul, poate si sedentarismul), faca acest lucru sa nu se mai intample pe la 14-15 ani, ca inainte.
Cercetatorii au stabilit ca inaltimea este stabilita, la fete cam pana la 17 ani, iar la baieti, pana pe la 21 de ani.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este adevărat şi NU există nici o legătură între cele 2 aspecte!

Toate cele bune.

| madisong a răspuns:

Nu,asta se intampla dupa o perioada mult mai lunga de timp.

| Ciobanu_Sebastian_1990 a răspuns:

Nu chiar la 2-3 ani
de fapt la 5, 6 ani