| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am auzit de mai multe ori termenul de,,cancer galopant". Ce inseamna si de ce se pune si,, galopant"? Am cautat pe internet dar nu am gasit. Adica se extinde sau de unde termenul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cancerul avanseaza mai repede decat ar fi fost normal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, cancer galopant este acela care in scurt timp de cand a fost depistat se raspîndeste rapid in tot corpul si ataca toate organele, si practic persoana aceea numai are nici o șansa de scapare, poate murii in cîteva luni un an maxim, ca se ajunge la metastază si pa, numai are ce sa i faca niciun medic.

| Zuzu1991 a răspuns:

Galop este cea mai mare viteza cu care poate alerga un cal
prin extensie, galopant, inseamna rapid
cancer galopant inseamna ca se extinde/raspandeste FOARTE rapid

| Mopmop a răspuns:

Rata de multiplicare si crestere a celulelor mutante este necontrolata si rapida...

| Rihanna20B a răspuns:

Galopant înseamnă că se mișcă repede. Cancerul se mișcă repede prin corp și în câteva săptămâni te poate ucide.