| FlorinDiablo a întrebat:

vreau sa intreb daca stie cineva ce inseamna termenul de rigoris mortis am cautat pe google dar nu am gasit nimic

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este "rigoris mortis" ci "rigor mortis", intr-o traducere literala inseamna intepenit de moarte, respectiv rigiditate cadaverica. Numai bine!

5 răspunsuri:
| NuDauFunda a răspuns:

Asta pentru ca e rigor mortis, nu cum ai spus tuwinking

| FlorinDiablo explică:

Eu am auzit la TV termenul de rigoris mortis si din asta am intrebat asa

| DaVà a răspuns:

Dupa ce un corp moare, acesta devine rigid, adica nu se mai misca articulatiile.

| Salahadin73 a răspuns:

In primul rand se numeste rigor mortis si este semn clar al descompunerii.Corpul se calcifiaza si muschii devin un fel de lichid.

| mihaela000ela a răspuns:

Rigor mortis - rigiditate cadaverică = fenomen general de întărire și de înțepenire musculară, care apare în primele ore după moarte, ca urmare a coagulării proteinelor musculare