| mirela2843 a întrebat:

Am cateva cosuri pe fata si vreau sa scap de ele pana la sfarsitul saptamanii. Cum as putea scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

In primul rand, cei care sufera de eruptii acneice ar fi indicat sa tina o dieta pentru eliminarea toxinelor din organism. Aceasta dieta cuprinde sucuri proaspete de morcovi, telina si sfecla rosie, piept de pui si de curcan si peste alb. De asemenea, din alimentatie este bine sa eliminati cafeaua, tutunul si alcoolul. Celor pentru care cafeaua este indispensabila le recomandam un inlocuitor naturist din infuzie de cicoara. In al doilea rand, pentru a trata sigur si eficient acneea este recomandata, de asemenea aplicarea unui tratament local. Acest tratament poate consta, pe de o parte, din spalaturi zilnice cu ceai de dud, frasin si galbenele, sau din aplicarea unei cataplasme din argila umezita cu apa si esente de rozmarin, scortisoara, cedru sau trandafir.

La fel de importanta ca tratarea acneei este si mentinerea unei igene stricte pentru a preveni reaparitia ei. Astfel ca si dupa terminarea tratamentului este indicat sa schimbati prosopul zilnic, sa va curatati tenul de doua ori pe zi cu sapun cu sulf.
http://www.i-medic.ro/articole/cum-tratam-acneea-mod-responsabil

2 răspunsuri:
| MaTrIx8378 a răspuns:

Pana la sfarsitul saptamanii? Singura solutie este sa le vopsesti big grin.

| lady2in4black a răspuns:

In primul rand va trebui sa iti ingrijesti fata, sa te speli zi de zi, poti folosi un sapun, cum ar fi, dove si te-ai putea sterge cu niste servetele inmuiate intr-un ceai de musetel, de altfel, poati folosi anumite produse de la farmacie cum ar fi : Isotrexin Gel, Acnesol, Zynerit etc. Sper ca ti-am fost de ajutor.